— Хочете одним махом убити чотирьох зайців — ремонтуйте інструменти, — каже 43-річний Петро Гуйван зі Сміли на Черкащині. — Щозими переконуюся.
Радить, як ремонтувати побутові електричні й бензинові інструменти — "болгарку", ручну циркулярку, дриль, електролобзик, шуруповерт, перфоратор, мотокосу й бензопилку.
— Перша вигода — інструменти завжди справні. Не підведуть, щойно весною почну працювати. За нормального догляду найдешевші китайські служать довше за брендові, про які не дбали, — пояснює. — Друга — на ремонт і обслуговування витрачаю у кілька разів менше грошей, бо не шукаю запчастини в гарячці, не переплачую. Третя — знання. Сам дізнаюся принцип роботи кожного механізму. Знаю, що і як працює, де найчастіше і від чого ламається, як його розбирати й складати. Не біжу одразу в майстерню, як дриль перестав працювати. Сам все лагоджу. Головна вигода — ідеальна сім'я. Вечорами сиджу в майстерні, ніколи з жінкою лаятися. Та й самого дурні думки не гризуть. Бо від того телевізора й інтернету тільки дратуюся і курю більше.
Узимку радить розібрати навіть справні електроінструменти.
— Почистіть пилососом і вимийте бензином деталі, — говорить Петро Гуйван. — Уважно огляньте. Навіть не фахівець побачить, що десь провідок перетерся, десь графітові щіточки майже спрацювалися, підшипник на ладан дихає, шестірня згризлась чи кнопка закисла. Ці деталі коштують копійки, якщо замовляти в інтернеті. Спокійно все замініть, переберіть, змастіть, підкрутіть. І та ж "болгарка" працюватиме сезон без збоїв.
У кожному інструменті є деталі, розраховані на весь термін експлуатації. Це — корпус, електричний якір і статор, реле вмикання-вимикання. Є так звані запчастини-розхідники. Такі спрацьовуються швидше, витримують певну кількість роботи.
— У болгарці, дрилі й шуруповерті це графітові щітки, підшипники, сальники, шестірні й дріт підключення, — пояснює Петро Миколайович. — У бензиновій мотокосі, приміром, це свічка запалювання, стартер, нижній і верхній редуктори, компресійні кільця в циліндрі. У бензопилці — ще ланцюг. Карбюратор, до речі, теж розхідник. Новий коштує 300 гривень, а ремкомплект — 50. Перебрати легко.
Запчастини-розхідники радить купувати одразу по кілька. Знадобляться, щойно попередні спрацюються.
Петро Гуйван радить ремонтувати й оглядати і механічні інструменти.
— Молотки, сокири, лопати, сапи, граблі теж не вічні, — пояснює. — Вони тупляться, ламаються. Дерев'яні ручки тріскаються, розсихаються. Підведуть у непідходящий момент. Краще замінити трухлі держаки, молотки і сокири розкріпити товщими клинами. Металеві частини нагострити, якщо тріснуті — підварити.
Будівельник 50-річний Мирон Богданович із Рівного радить, як доглядати за електроінструментами, аби служили довго.
— Працюю на будові 30 років, — розповідає. — Спрацював сотні інструментів, від акційних одноразових до суперпрофесійних брендових. Головне правило — використовуйте техніку лише за призначенням. Це в Союзі робили інструменти подвійного призначення, із великим запасом міцності. Сучасні не такі.
Шуруповертом тільки викручуйте і закручуйте шурупи. І бажано невеликі. Вставите міксер і замісите відро цементного розчину — "шурик" одразу вмре. Якщо "болгарка" розрахована на круг діаметром 125 міліметрів, то не вставляйте 150-й чи 180-й і не намагайтеся перепиляти бетонний бордюр. Правило "за разок нічого не трапиться" тут не працює. Традиційним перфоратором буріть у бетоні отвори для дюбелів діаметром до 12 міліметрів. Якщо потрібен отвір для розетки, діаметром 65 мм, використовуйте так званий бочковий перфоратор.
Коментарі