21 липня — того ж дня, що й Прокопія Кесарійського, — вшановують також чудотворну казанську ікону Божої Матері. У легенді, записаній у 1920-х у селі Хохітва біля Богуслава на Київщині, обидва свята поєднані в одне: "Жив колись чоловік Прокіп і в нього довго і невиліковно хворіла дочка. Якось заснула вона, і їй наснилося, що голос згори каже: "Копай, то викопаєш". Почали люди копать і викопали на тому місці, де вона спала, ікону Казанської Божої Матері. Через те і почали святкувати, що сон справдився".
— Казанська від пожару оберігає. Звертаються до ікони Казанської Божої Матері в основному жінки. Просять, і вона завжди помагає в усіх бідах, — розповідає Ніна Федірко з селища Велика Димерка Броварського району на Київщині. — Вона Скоропомощниця ще називається — скоро помагає в любій біді. Попроси — милує. Багато людей звертаються до неї, коли вони хворіють на що. На цей празник рвуть трави різні, вони від багатьох хвороб лікують.
Особливо помічним вважають кріп, зібраний 21 липня до схід сонця. Його запарюють і купають у такій воді дітей, які страждають від рахіту, корости й лишаю. При цьому примовляють:
Біг собака через міст,
Чотирі ноги п'ятий хвіст.
Шоста голова,
Хай Бог помага!
Та хоробу з раба Божого ізганя.
Від лишаю проказували таке замовляння:
Лишай, лишай,
Добра не знай.
Щоб ти не знав
Ні середи, ні п'ятниці,
Щоб ти на рабові Божому
Ніколи не ярився.
Тьху!Тьху! Тьху!
Цього дня також готували пиріжки з кропом і їли, щоб не хворіти протягом року.
Коментарі