16 березня, понеділок — преподобної Піами (ІV ст.). Жила неподалік єгипетського міста Олександрія. Своєї молитвою зупиняла сварки, бійки, криваві сутички. До неї звертаються з молитвою умилостивити жорстокі серця.
17 березня, вівторок — преподобного Герасима Вологодського, монаха київської Гнилецької Успенської обителі, засновника першого на півночі Русі монастиря (ХІІ ст.). Якщо на Герасима граки летять на гнізда — через 20 днів можна починати сівбу. Цього дня не рекомендується взувати нове взуття — швидко розлізеться.
18 березня, середа — мученика Конона-градаря з галілейського міста Мандоне, що займався городництвом (ІІІ ст.). Не зрікся християнської віри навіть тоді, коли йому вбили гвіздки в ноги й гнали перед колісницею. Конон — "усім конюхам конюх": своїми кіньми возить святого Іллю у вогняній колісниці небесним мостом. Цього дня коней ретельно доглядали, годували, звільняли від роботи. Починали готуватися до городніх робіт: замочували насіння, висівали розсаду. Якщо на Конона сонячна погода — влітку не буде граду.
19 березня, четвер — згадують про віднайдення в Єрусалимі рівноапостольною царицею Оленою Чесного хреста, на якому розіп"яли Ісуса Христа, й чашу, з якої він пив під час останньої вечері (326 рік). Якщо в гніздах курей меншає яєць, ніж звичайно, літо буде бідним на корм, а рік — неврожайним.
20 березня, п"ятниця — вшановують чудотворну ікону Божої Матері "Споручниця грішних" у Корці на Рівненщині. До неї звертаються про здоров"я дітей і під час епідемій холери.
21 березня, субота — у третю неділю Великого посту поклоняються Хресту Господньому. У суботу, напередодні Хрестопоклінної неділі, під час всенічної виносять із вівтаря на середину храму хрест, прикрашений квітами. Відваром із них знімали головний біль, купали тяжко хворих дітей. День весняного рівнодення: сонце сходить точно на сході та заходить точно на заході, день дорівнює ночі. Якщо на весняне рівнодення вітряна погода, то літо, особливо червень, буде дуже теплим і сонячним. Якщо падає сніг — до сухого, бездощового літа. Ясна і безхмарна ніч — улітку чекай дощів і гроз.
22 березня, неділя — Сорока мучеників-воїнів, яких закатували за християнську віру біля вірменського міста Севастія 313 року. Колись пекли й роздавали 40 калачів, пиріжків, вареників або пташечок. Діти підкидали їх угору й гукали до весни, щоб скоріше принесла тепло. Учні несли в школу вчителям у подарунок 40 бубликів. Цього дня сорока кладе 40 гілок у гніздо та прилітають перші 40 жайворонків. Якщо цього дня мороз, то буде рання весна, тепло — має бути ще 40 морозів, улітку чекай урожаю на кавуни й дині.
Коментарі