У комуні Валле, на півночі Норвегії, виявили наскельний малюнок човна, якому понад 10 тис. років. Зображення транспортного засобу є найдавнішим у Європі, а можливо, й у світі.
Археолог Ян Магне Герді вважає, що зображення залишили за часів першої колонізації регіону - в добу раннього мезоліту. Поселення в північній Європі цього періоду підтверджують існування морської та високомобільної стратегії, для реалізації якої потрібні були б човни й передові морські технології. Неможливо було б заселити численні острови уздовж узбережжя без морехідних човнів, передає "НВ".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Доісторичні художники були змушені страждати, щоб малювати у печерах - дослідження
Дослідник припускає, що на малюнку, довжиною близько 4,05 м, зображений човен зі шкіри на зразок ескімоського уміака. Пояснює, що тоді в регіоні бракувало деревини, а шкіряні човни були гнучкішими та спрощували полювання на морських тварин.
Раніше вчені вже виявляли наскельні зображення човнів, але їм було близько 5,5 - 5 тис. років. На відомих малюнках часів раннього мезоліту зображали лише тварин.
Печеру Wonderwerk у південноафриканській пустелі Калахарі назвали найдавнішою схованкою пращурів людей. Вони жили там майже безперервно протягом 2 млн років.
Печера розташована в крейдяних скелях пагорбів Курума, неподалік міста Денієлскул Південно-Африканської Республіки. Її виявили вперше 1940 року. Довжина становить 140 м.
Археологи зазначили, що до кінця не розуміють, яким був побут у печері. Там не знайшли жодних людських кісток чи зубів. Можливо, їх розтягли протогієни. Натомість всередині знаходили знаряддя праці, наскельні малюнки та найдавніше свідчення використання вогню - близько мільйона років тому.
Коментарі