Ексклюзиви
пʼятниця, 06 липня 2018 12:29

Жінки лягали і обіймали в могилах своїх чоловіків - історик про парні поховання
7

В Україні знаходять парні поховання чоловіка і жінки
Фото: Facebook
В Україні знаходять парні поховання чоловіка і жінки
В Україні знаходять парні поховання чоловіка і жінки
В Україні знаходять парні поховання чоловіка і жінки
В Україні знаходять парні поховання чоловіка і жінки

Біля села Петриків на південній околиці Тернополя археологи виявили 183 поховання віком 3 тисячі років. Їх залишили носії Висоцької культури.

Шість із них - парні - одночасно поховані дві особи. Найчастіше – чоловік і жінка, пише у Facebook археолог Микола Бандрівський.

"Серед цих парних поховань у Петрикові одне унікальне: в могилі, міцно обнявшись, лежали чоловік і жінка. Обидвоє були звернені лицями до себе, торкаючись чолами одне одного. Жінка лежачи на боці, правою рукою ніжно пригорнула чоловіка до себе, поклавши зап'ястя своєї руки на його праве плече. Ноги жінки при цьому – міцно стулені і зігнуті в колінах, лежали поверх випростаних ніг чоловіка. На обидвох небіжчиках знаходилися бронзові прикраси, а в головах – розставлений півколом глиняний посуд: миска, горщик і три черпаки", - розповідає він.

Українські археологи почали знаходити парні поховання наприкінці ХІХ століття. Ізидор Шараневич і Михайло Грушевський розкопали такий некрополь у селі Висоцьке поблизу міста Броди у Львівській області.

"І, що цікаво: в той час, як в інших куточках Європи померлих чоловіків і жінок у парних похованнях вкладали, здебільшого, лише поруч одне одного, то в парних захороненнях Висоцької культури померлим у "парних могилах" завжди надавали елементів близькості, ніжності і неприхованої симпатії одне до одного: то долоні жінки вкладені в долоні чоловіка, при цьому уста останнього торкаються чола жінки, то руки обидвох небіжчиків сплетені в обіймах, обіймаючи одне одного", - пише Бандерівський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коштовна випадковість: сенсаційні археологічні знахідки в Україні

Патологоанатоми встановили, що укласти вже неживі тіла в такі обійми неможливо. Фахівці вважають, що принаймні один із них надавав цієї своєрідної пози своєму тілу сам перед самою смертю. Припускають, що, згідно з тогочасними ритуалами і звичаями, жінка, за певних обставин, вважала за краще піти услід за своїм померлим чоловіком. Для цього їй достатньо було випити чашу отрути.

"На нашу думку, це було добровільне рішення жінки. Можливо, вона не вважала за потрібне після смерті чоловіка жити з іншим, звикати до іншого способу життя. І вважала за краще відійти за своїм чоловіком. Це в жодному випадку не був акт суїциду. І не означало втечу ані від труднощів, ані від реальностей того часу. Такий вчинок з боку жінки був зумовлений, як припускаємо, лише внутрішнім духовним поривом, намаганням й далі бути поруч зі своїм судженим", - вважає вчений.

Серед носіїв Висоцької культури на території сучасної України був розвинутий інститут сім'ї і шлюбу з обов'язками одного перед одним. Суспільство того часу сприймало як належне, що жінка добровільно помирала вслід за своїм чоловіком. Люди пізньобронзової доби вірили у безсмертя людської душі й подальше її існування у вічності.

Скіфський могильник знайшли археологи національного заповідника "Хортиця" на території колишньої Кам'янської Січі у селі Республіканець Бериславського району Херсонської області. Могильник виявився неушкодженим. Раніше його не розкопували.

Зараз ви читаєте новину «Жінки лягали і обіймали в могилах своїх чоловіків - історик про парні поховання». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути