Генсек Йосип Сталін виступив із промовою "До питань аграрної політики СРСР" 27 грудня 1929-го. В країні було оголошено "суцільну колективізацію" та піднято питання ліквідації куркульства - заможного селянства, як класу. Це були передумови Голодомору.
"Справді, куркуль виробляв у 1927-му більше 600 млн пудів хліба, а продавав з цієї суми шляхом обміну близько 130 млн. Це досить серйозна сила, з якою не можна не рахуватися. А скільки виробляли тоді наші колгоспи і радгоспи? Близько 80 млн пудів, з яких вивезли на ринок товарного хлібу близько 35 млн. пудів. Судіть самі, чи могли ми тоді замінити куркульницьке виробництво і куркульський товарний хліб виробництвом і товарним хлібом наших колгоспів і радгоспів? Ясно, що не могли. Але тепер у нас є достатня матеріальна база для того, щоб вдарити по ним, зломити опір, ліквідувати куркульство, як клас. Відомо, що на 1930-й валова хлібна продукція колгоспів та радгоспів складатиме 900 млн пудів. Тепер матимемо успіх. Не менш смішним здається й інше питання: чи можна пустити куркуля до колгоспу. Звичайно, не можна його пускати. Не можна, так як він є заклятим ворогом колгоспного руху.", - вимовив він із трибуни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не штовхайтесь, будь ласка! Це вам не вісімнадцятий рік": як з'явилися радянські буржуї
Саме тому у "заклятих ворогів держави" розпочали відбирати їхнє зароблене важкою працею майно і передавайти його колгоспам під прикриттям передачі середняку та бідняку. Вже наступного року куркулів висилали з місць їхнього проживання у віддалені райони СРСР або вбивали. Після того як розібралися із куркулями, взялися й за середняків й бідняків, що також не бажали віддавати своє "на користь держави". Їх почали називати підкуркульниками. Селяни масово забивали худобу, саботували хлібозаготівлі та піднімали повстання.
Спочатку влада дала задню. У березні 1930-го вийшла стаття Сталіна "Запаморочення від успіхів", що знизила темпи колективізації. Але вже згодом комуністи продовжать політику, що призведе до геноциду.
На початок 30-х років в СРСР вже повністю була проведена колективізація, яка позбавила селянина почуття власної індивідуальності. Більшість майна контролювалося колгоспами. Образ куркуля створював враження успішного фермера, який спокійно може обходитися без колективної праці. В умовах колективізації та відсутності власного господарства такий клас як куркулі становив загрозу для більшовицької політики.
Коментарі