Група дослідників вивчила 1500-річне обсидіанове дзеркало з Британського музею. Вони з'ясували, що при його виготовленні використовували сировину з Мексики. Артефакт належав відомому в Англії часів королеви Єлизавети I (1558 - 1603) вченому і "магу" Джону Ді. За допомогою чорних дзеркал практики окультизму намагалися викликати духів і ангелів. Джон Ді ніколи не розлучався з ним.
"Це дзеркало унікальне. Не тільки тому, що ним володіла відома при дворі тюдоровской королеви особа, але також через незвичайний матеріал - обсидіан, із якого воно виготовлено. Вважалося, що джерелом гірської породи, з якої зроблений артефакт, є Мексика, але жодних наукових аналізів раніше не проводилося. У світі відомо всього 16 дзеркал із відполірованого обсидіану і 3 із них перебувають у британських музеї. Ми встановили, що всі вони колись належали еліті країни ацтеків, сучасна Мексика. Її завоювали іспанці на початку XVI століття", - розповідає дослідниця Елізабет Хілі.
Безпосередню роботу щодо дослідження дзеркала провели в лютому 2019-го Стюарт Кемпбелл і Елізабет Хілі з Університету Манчестера, Великобританія за допомогою портативного рентген-флуоресцентного спектрометра. Спільним зусиллями вдалося визначити, що корінним джерелом унікального артефакту є Пачука у центральній Мексиці, повідомляє Популярна Механіка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли рідкісний прилад китайських астрономів
Щоб потрапити з Мексики через Іспанію до рук Джона Ді, дзеркалу довелося пройти складний шлях, адже в той час Англія вела постійні війни з Іспанією та Францією.
"Проте добре відомо, що Джон Ді з юності пперебував у тісному контакті з інтелектуальними лідерами континентальної Європи. Дружив із сером Вільямом Пикерингом, послом Англії при дворі іспанського імператора Карла V у Брюсселі. Саме Пикерінг передав йому обсидіанове дзеркало в Бельгії", - зазначив історик Ярослав Кузьмін.
Хоча не можна виключати і того, що англійські пірати перехопили іспанські каравани суден із золотом і коштовностями з Мексики, де серед рідкісних речей було й обсидіанове дзеркало. Потім воно так чи інакше потрапило до Джона Ді.
Результати дослідження представила група вчених на Другій міжнародній конференції з вивчення обсидіану, яка пройшла в травні 2019-го в Угорщині.
Вік найстаріших на Землі дзеркал налічує близько 7 тис. років. До винаходу дзеркального скла в справу йшли камінь і метал: золото, срібло, бронза, олово, мідь, гірський кришталь.
Археологи вважають, що найраніші люстерка знайдені в Туреччині — це поліровані шматки обсидіану, віком 7500 років. Проте у жодному з античних дзеркал не можна було розглядати себе.
Зараз побутові дзеркала виготовляють із срібною або алюмінієвою основою.
Коментарі