Український інститут національної пам'яті підготував набір карток "Україна в роки Другої світової війни (1939–1945)". Приурочили проект до Дня пам'яті й примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
"Кожна картка – це маленький плакат. На ній є світлина і текст. Він містить розповідь. Наприклад, про депортацію кримських татар ми використали світлину, де люди збирають бавовну в Середній Азії. Цю фотографію дбайливо зберігала родина депортованих. Внизу - уривок із книги Олександра Солженіцина "Архіпелаг Гулаг", що вражаюче описує депортацію татарів із Криму", - розповіла Gazeta.ua один із авторів проекту Олена Охрімчук.
Над кожною карткою працював редактор - історик Дмитро Вортман.
"Ми думали, що дати нове вчителям. Бо програму оновлюють, а підручники відстають. Останнім часом опублікували багато спогадів очевидців про Другу світову війну. Але бракує наочності, - зазначила Охрімчук. - В нас була ідея виготовляти плакати. Але шкіл в Україні - майже 13 тисяч. На плакати потрібно дуже велику суму. Цей варіант бюджет Інституту національної пам'яті не дозволяє. Тому вибрали компромісний варіант із картками".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Створили інтерактивну карту подій Української революції у Києві
Принцип підбору матеріалу – щоб були тільки документальні фото, достовірність ретельно перевіряли історики.
"Ми стикалися із тим, що фото про Другу світову війну містять елементи постановки. У доступі є багато постановочних фото, які транслюють радянські міфи про війну. Їх ми відкидали", - розповіла Олена Охрімчук .
Використали фотографії із архіву Служби безпеки України, кінофотофоноархіву імені Пшеничного, музею "Тюрма на Лонцького", інтернет-ресурсів, таких як "Історична правда", Life Magazine, Livejournal, Федерального архіву Німеччини. Автори проекту – Ганна Байкєніч, Олена Охрімчук, Максим Майоров. Листівки мають сучасну інтерактивну форму – доповнені QR кодами. Голос за кадром – журналіста, радіоведучого Василя Шандро.
8 травня у багатьох країнах світу відзначають День пам'яті і примирення на честь жертв Другої світової війни. В Україні свято запровадили 2015-го.
8 травня 1945 року стало днем остаточної перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, коли Німеччина підписала акт про беззастережну капітуляцію.
Символом свята є червоний мак. Ця квітка - пам'ятний знак жертв військових і громадянських конфліктів, відображення кривавого сліду від пострілу. 2014-го червоний мак і слоган "Ніколи знову" стали використовувати в Україні під час святкування Дня перемоги у Другій світовій війні. До Дня пам'яті і примирення приурочені меморіальні заходи, церемонії покладання квітів, зустрічі з ветеранами. Акція "Перша хвилина миру" також проходить щорічно в містах України 8 травня о 23:01.
Коментарі
1