2 грудня 1982 року хірурги з університету Юти в США вперше імплантували людині штучне серце. 61-річний Барні Кларк витримав 9-годинну операцію.
Перед тим лікарі 9 років тренувались робити такі операції тваринам – телятам і поросятам. Ця операція була проривом техніки, а не медицини. Серце приводив в рух механізм вагою 175 кг, що розміщувався на візку. Пацієнт міг рухатися тільки біля візка. Пластик, з якого було зроблено серце, був настільки грубим, що призводив до тромбозів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Небачену раніше операцію провели за 45 хвилин
19 грудня Кларк вперше зміг встати і пройтися. Нарешті йому дозволили жувати і ковтати їжу. Різдво пройшло весело, хірурги бенкетували в будинку Кларка, вручали подарунки і навіть колядували. Посилена антибіотикотерапія викликала некрози тканин кишечника, після чого стали відмовляти усі органи. 23 березня через годину після професорського обходу хворий, читаючи газету, втратив свідомість і помер. Билося серце 112 діб, зробивши близько 12 912 400 ударів.
Наступний хворий прожив зі штучним серцем тієї ж конструкції вчетверо довше. У XXI столітті з'явилися серця на батарейках.Тепер щорічно у світі проводиться близько 600 тис операцій із вживлення імплантатів, що стимулюють роботу серця. Кожні 5-10 років на них замінюють батарейки живлення.
Трансплантацію шкіри і кісток почали робити у 1940-х роках. 17 червня 1950 року в госпіталі міста Евергрін-Парк у США лікар Річард Лоулер за 45 хвилин виконав першу у світі операцію з пересадки нирки людині.
Коментарі