"Видатна нездатність до малювання" - з таким формулюванням Волта Дізнея звільнили з посади ілюстратора газети "Канзас-Сіті стар".
Засновник найбагатшої мультстудії народився 5 грудня 1901-го. Малювати любив із дитинства, то із самого початку йому з цим не таланило. Батьки не мали грошей на папір та олівці, та й узагалі вважали це непотрібними витребеньками. З 10 років Волт, четверта дитина у сім'ї, продавав газети. Коли виріс, зробив чимало спроб улаштуватися в кіно або ілюстратором. Усі спроби завершувалися подібно до працевлаштування в "Канзас-Сіті стар".
1920-го з приятелем-художником відкрили рекламну агенцію. Єдиного замовника, місцевого стоматолога, довелося просити телефоном: "Викупіть, будь ласка, мої чоботи з ремонту, бо я не маю в чому вийти з дому"
Волт не здавався. Він вирішив заснувати на пару із братом власну студію. 30-річний Рой Дісней завершував лікування від туберкульозу, коли до нього в клініку у Канзас-Сіті завітав на шість років молодший брат Волт.
- Я маю грандіозну ідею!
Розмова відбувалася 1923 року. Він намовив брата забрати решту грошей на лікування - лишалося $250. Доклав $40, які мав. Ще $500 довелося позичити в банку. Разом вирушили до Голлівуду. На ці гроші придбали необхідне обладнання і матеріали - фарби, пензлі, плівку. На оренді приміщення Волту вдалося заощадити - їхній родич мав неподалік Голлівуду гараж, який хлопці й захопили. Організували в ньому "Дісней Бразерс Студіо". Пообіцяли заплатити потім, але так і не зробили цього.
Працівникам, яких Діснеї найняли, теж не завжди діставалися їхні гроші. Помічниця Волта Ліліан Бавндс, яка розфарбовувала малюнки до мультиків, мала $15 на тиждень. Однак досить часто від платні доводилося відмовлятися - на прохання шефа, в якого вона одразу закохалася. 1925-го Волт і Ліліан одружилися - він жартував: "Я змушений був це зробити, бо забагато заборгував їй".
Грошей студії постійно бракувало, зато було чимало ідей. Волт вигадав перемальовувати рухи персонажів із акторів. А в першій стрічці за мотивами "Аліси у Країні Див" Люїса Керолла знімав спочатку у ролі головної героїні дівчинку. 16 жовтня 1923-го права на фільм Дісней пордав дистриб'юторці з Нью-Йорка Маргарет Вінклер. Контракт підписав від імені "Волт Дісней продакшинз" і нарешті отримав солідну суму за свою роботу.
Наступним "діснеєвським" персонажем після Аліси став кролик на ім'я Освальд. Чорний, із білою "маскою" й носом-ґудзиком на мордочці, руками й ногами, як у людини - від знаменитого Міккі Мауса він відрізняється хіба формою вух. У перший рік існування він набув популярності, "Волт Дісней продакшинз" зробила 25 серій із ним. А тоді виявилося, що права на кролика авторові не належать. Чоловік Маргарет Вінклер скористався незавбачливістю Волта у справах і показав йому контракт, який той підписав за зразком попереднього, не вчитавшись. Згідно з ним, дистриб'ютор міг використовувати популярного героя без дозволу Діснея. Запропонував художникові нову угоду, за якою керуватиме студією сам, інакше - малюватиме мультики про Освальда взагалі без нього. Завбачливо переманив перед тим чотирьох художників у Волта.
- Там, звідки він прийшов, живе ще багато персонажів! - відповів Дісней і хряснув дверима.
Невідомо, чи справді жили поряд із Волтом кролики, а от мишей водилося чимало. І одна з них справді стала персонажем наступної стрічки.
- Я діставав їх зі сміттєвого відра й тримав їх у себе на столі в маленьких клітках, підгодовував, - згадував Волт Дісней про гризунів. - З одним мишеням я особливо потоваришував.
Ця "модель", за легендою, стала прототипом Міккі Маукс і - початком імперії Діснея.
- Зауважте, все почалося з однієї маленької миші, - любив повторювати Волт.
Коментарі