Племена неандертальців, які жили на Кавказі приблизно 70 тисяч років тому, обмінювалися товарами через дуже довгі торгові ланцюжки.
Це встановили вчені, які проводили розкопки у Кабардино-Балкарії, повідомляє Journal of Archaeological Science: Reports.
Археологи вивчали знаряддя праці з обсидіану, знайдені в околицях села Заюково на півночі Кабардино-Балкарії, РФ. Поклади обсидіану зустрічаються досить рідко і походження практично кожного шматка такого скла можна легко визначити за його хімічним і ізотопним складом. Дослідники проаналізували подібні артефакти в інших куточках Кавказу, де раніше жили неандертальці за часів середнього палеоліту, близько 70 тисяч років назад.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В'язні знайшли давній скарб
Проаналізувавши кожен зразок обсидіану вчені зіставили їх між собою. Виявилося, що багато артефактів мали майже ідентичні ізотопний і хімічний склад, що говорить про їх спільне походження. Це говорить про те, що вулканічне скло було настільки ж цінним ресурсом для неандертальців, як і для наших предків.
Стародавні люди, за словами археологів, добували його в центральних регіонах Кавказу, звідки він поширювався на північний схід і в інші куточки гір, віддалені від цих "шахт" на 250-450 кілометрів.
Окупанти змінять проект залізниці до Кримського мосту. Все тому, що під час будівництва натрапили на стародавнє поселення Манітра, повідомляє ресурс Кримський міст.
Коментарі