80 років тому у Ватикані також пахло великою політикою - католицька церква готувалася святкувати 1900-річчя смерті і воскресіння Ісуса, пише "Історична правда".
На честь цієї події тодішній папа Пій XI (в миру - Аброджіо Даміано Акілле Раті, італієць з Рима) засудив християнські гоніння в СРСР і відслужив спеціальну месу на підтримку переслідуваних католиків СРСР, де засудив вбивства священиків та "моральне розбещення молоді". У тому ж році між Німеччиною, в якій щойно прийшли до влади нацисти, і Святим Престолом був укладений конкордат, згідно з яким церква визнавала нацистський режим, а уряд гарантував права католицької церкви. Це небувала справа для країни, де зародився протестантизм. Втім, досить скоро нацисти самі порушили умови угоди, заборонивши діяльність католицьких благодійних організацій, і папа постарався відмежуватися від нацизму - настільки, наскільки це було можливо зробити в фашистській Італії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РПЦ пожалілися Папі на УГКЦ: "В Україні не може бути патріарха крім Кирила"
Тим часом в СРСР ці дві події були проінтерпретовані як оголошення "хрестового походу" проти комунізму та СРСР. Більшовики відповіли асиметрично - оголосили хрестовий похід проти самого папи. Можливо, вони б оголосили похід і проти самої церкви, але планомірне знищення християнських церков всіх конфесій вже і так велося в СРСР з початку 20-х.
Однак у країні пройшла хвиля арештів німецьких католицьких священиків, які ще лишилися, висвячених у сан з благословення папи - їх усіх звинуватили в створенні "контрреволюційної фашистської організації", а незабаром із Москви був висланий останній римсько-католицький єпископ на території Радянського Союзу.
Війна велася і на ідеологічному фронті: книжкові магазини країни наповнили брошури Союзу войовничих безбожників. Ці документи є актуальними і сьогодні, оскільки представляють епоху абсурду 30-х, адже і сьогодні сучасна державна машина пропаганди в Росії знову запускає в хід багато риторичні обороти цього пасквіля. Тільки замість Ватикану - Держдеп, замість "попівщини" - діячі опозиції, "креакли", але сам настрій ненависті й непримиренності до інакомислення й свободи залишився все той же, повідомляє видання.
Коментарі