На Курултаї в Бахчисараї 13 грудня 1917-го проголосили Кримську Народну Республіку. Це була перша у світі мусульманська республіка.
З квітня того року в Сімферополі почав роботу З'їзд мусульман Криму, який обрав Мусульманський виконавчий комітет (Мусвиконком), на чолі із Номаном Челебіджіханом. У липні створили першу кримськотатарську політичну партію Milliy Firqa. Її програма передбачала скликання парламенту і проголошення у Криму республіки. До Києва поїхали представники Мусвиконкому, які провели зустрічі з головою Української Центральної Ради Михайлом Грушевським. Домовилися про українізацію військ в Криму. Мусвиконком став підпорядкувати собі частини, в яких служили переважно кримські татари.
На початку жовтня Мусвиконком провів з'їзд представників кримськотатарських організацій. Вирішили скликати Курултай. У п′яти округах провели вибори. На Курултай обрали 76 делегатів. Серед них було четверо жінок, що стало першим в ісламських народах прикладом реалізації виборчих прав жінок.
3–6 грудня в Сімферополі відбувся з'їзд земств і міських дум, що створив "тимчасовий вищий орган губернської влади" – Раду народних представників. З'їзд, на якому представники корінних народів Криму (22 делегати) та українського населення (30 делегатів) опинилися в меншості, висловився за збереження Криму у складі Росії.
Мусвиконком виступив із відозвою "Про владу в Криму", в якій заявив, що перебирає ініціативу створення автономії без гегемонії якоїсь народності над іншою і під гаслом "Крим для кримчан".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Крим для кримчан!" – татари створили державний орган
Засідання Курултаю розпочалися 9 грудня 1917-го у Залі суду Ханського палацу в Бахчисараї. Головував Асан Сабрі Айвазов. Наступного дня затвердили державну символіку та ухвалили "Кримськотатарські основні закони", першу Конституцію Криму, яка передбачала реалізацію кримськотатарським народом права на національне самовизначення і самоврядування шляхом створення парламенту, обраного на вільних, прямих, рівних виборах таємним голосуванням, скасування звань та станів, проголосила рівність усіх громадян незалежно від їхньої національності або віри та рівноправність жінок і чоловіків.
18 грудня Курултай сформував національний уряд – Директорію – у складі п'яти директорів (міністрів). Спираючись на попередні домовленості, Українська Центральна Рада визнала це державне утворення та її уряд, а кримськотатарська Директорія засудила агресію радянської Росії проти УНР.
Чекісти розстріляли десятки представників кримськотатарської інтелігенції у Сімферополі 17 квітня 1938-го. Прикрили кривавий терор звинуваченням діячів у "контрреволюції, націоналізмі та шпигунстві на користь іноземних держав".
Коментарі