Ексклюзиви
Неділя, 13 грудня 2020 12:29

У Криму проголосили республіку

У Криму проголосили республіку
Перший Курултай кримських татар відбувся 9 грудня 1917-го у Бахчисараї Фото: dsnews.ua

На Курултаї в Бахчисараї 13 грудня 1917-го проголосили Кримську Народну Республіку. Це була перша у світі мусульманська республіка.

З квітня того року в Сімферополі почав роботу З'їзд мусульман Криму, який обрав Мусульманський виконавчий комітет (Мусвиконком), на чолі із Номаном Челебіджіханом. У липні створили першу кримськотатарську політичну партію Milliy Firqa. Її програма передбачала скликання парламенту і проголошення у Криму республіки. До Києва поїхали представники Мусвиконкому, які провели зустрічі з головою Української Центральної Ради Михайлом Грушевським. Домовилися про українізацію військ в Криму. Мусвиконком став підпорядкувати собі частини, в яких служили переважно кримські татари.

На початку жовтня Мусвиконком провів з'їзд представників кримськотатарських організацій. Вирішили скликати Курултай. У 5 округах провели вибори. На Курултай обрали 76 делегатів. Серед них було 4 жінки, що стало першим в ісламських народах прикладом реалізації виборчих прав жінок.

3-6 грудня в Сімферополі відбувся з'їзд земств і міських дум, що створив "тимчасовий вищий орган губернської влади" — Раду народних представників. З'їзд, на якому представники корінних народів Криму (22 делегати) та українського населення (30 делегатів) опинилися в меншості, висловився за збереження Криму у складі Росії.

Мусвиконком виступив із відозвою "Про владу в Криму", в якій заявив, що перебирає ініціативу створення автономії без гегемонії якоїсь народності над іншою і під гаслом "Крим для кримчан".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Крим для кримчан!" - татари створили державний орган

Засідання Курултаю розпочалися 09 грудня 1917-го у Залі суду Ханського палацу в Бахчисараї. Головував Асан Сабрі Айвазов. Наступного дня затвердили державну символіку та ухвалили "Кримськотатарські основні закони", першу Конституцію Криму, яка передбачала реалізацію кримськотатарським народом права на національне самовизначення і самоврядування шляхом створення парламенту, обраного на вільних, прямих, рівних виборах таємним голосуванням, скасування звань та станів, проголосила рівність усіх громадян незалежно від їхньої національності або віри та рівноправність жінок і чоловіків.

18 грудня Курултай сформував національний уряд — Директорію — у складі п'яти директорів (міністрів). Спираючись на попередні домовленості, Українська Центральна Рада визнала це державне утворення та її уряд, а кримськотатарська Директорія засудила агресію радянської Росії проти УНР.

Чекісти розстріляли десятки представників кримськотатарської інтелігенції у Сімферополі 17 квітня 1938-го. Прикрили кривавий терор звинуваченням діячів у "контрреволюції, націоналізмі та шпигунстві на користь іноземних держав".

Зараз ви читаєте новину «У Криму проголосили республіку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1240
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути