Давню обсерваторію виявили у городищі Карон. Воно розташоване на сході Таджикистану.
"У руїнах обсерваторії знайдені кам'яні предмети, що мають різні геометричні форми. На нас чекає довга робота з вивчення історії обсерваторії та виявлених в ній предметів", - сказав академік Юсуфшо Якубов, передає "Азія-Плюс".
Городище Карон таджицькі археологи виявили на території Дарвазського району Гірничо-Бадахшанської автономної області в 2012 році. Воно розташовується на висоті понад 2000 м над рівнем моря і займає площу близько 100 га. Припускають, що городищу більше 4 тисяч років.
"Місцеві жителі знали, що на висоті двох тисяч метрів над рівнем моря є якась стара фортеця, яку давно засипало ґрунтом. Коли я прийшов подивитися на це місце, виявив лише великий пагорб. Але, розглянувши все навколо і вивчивши, я прийшов до висновку, що це, швидше за все, п'ятикупольний храм вогню", - сказав учений.
За 7 років розкопок на городищі були знайдені фрагменти храму вогню. Також знайшли храм води, два храми вітру, вітряк, великий майданчики для гри в поло, адміністративні і житлові будівлі. Храми належали адептам зороастрізму. Також фортеця була однією з найбільших гірських резиденцій місцевих правителів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На кургані знайшли 16 поховань
"Карон був царським містом. Тут жили король, візири, царські слуги. А простий народ проживав за його межами, в найближчих селах. До Х століття нашої ери тут сповідався зороастризм, про що свідчить не тільки вівтар Оташкада, але і найдавніша в світі кам'яна підставка, на якій лежала священна книга Авеста", - розповів Юсуфшо Якубов.
Карон перестав існувати в XV столітті. Жителі покинули його через виснаження водних ресурсів. Для повного вивчення історії міста знадобиться ще як мінімум півтора-два десятиліття досліджень.
Під трасою Н-14 "Кропивницький-Миколаїв" знайшли поховання, якому понад 4 тис. років. Вчені вважають, що належить представникам ямної культури. Вона була поширена на теренах України в епоху бронзового віку та названа на честь обряду поховання - у ямах без труни.
Коментарі