понеділок, 02 жовтня 2023 05:30

Українського письменника засудили на 10 років

Українського письменника засудили на 10 років
Український поет і правозахисник 47-річний Василь Стус загинув у таборі в селі Кучино Пермської області в Росії 4 вересня 1985 року. Фото: letychiv.km.ua

2 жовтня 1980-го Київський міський суд виніс вирок українському поетові Василю Стусу - 10 років таборів особливого режиму і 5 років вислання. Напередодні слухання адвокатом поета був призначений Віктор Медведчук. Від послуг цього адвоката Василь Стус відмовився. Слухання відбувалося у закритому режимі.

"Коли Стус зустрівся з призначеним йому адвокатом, відразу відчув, що Медведчук є людиною комсомольського агресивного типу, - пригадував дисидент Євген Сверстюк. - Він його не захищає, не хоче його розуміти. Не цікавиться його справою. Василь Стус відмовився від цього адвоката".

На засіданні 1 жовтня адвокат Віктор Медведчук в унісон прокурору повторив, що "всі злочини Стуса заслуговують покарання". Після цього судове засідання було перерване. 2 жовтня почалося наступне засідання.

"Я вимагаю, щоб на судове засідання мали доступ представники зарубіжної та радянської преси. Також ті особи, які хочуть бути присутніми на судовому засіданні", - заявив Стус.

Однак суддя розпочав із зачитування вироку. Василя Стуса було незаконно позбавлено права на останнє слово.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із фільму про Василя Стуса прибрали сцену з Медведчуком

Адвокат не поінформував дружину Василя Стуса Валентину Попелюх про суд. Пізно ввечері 30 вересня 1980-го повістки про виклик до суду в якості свідків отримали Михайлина Коцюбинська, Світлана Кириченко та Валерія Андрієвська. Жінки одразу ж зв'язалися з дружиною Василя Стуса. Але її впустили лише на зачитування вироку.

"Він піднявся, а йому давай рота затуляти. Прямо фізично. Руки один йому скручує, а другий рота затуляє. І так витягнули", - згадувала дружина Стуса.

Український поет і правозахисник 47-річний Василь Стус загинув у таборі в селі Кучине Пермської області в Росії 4 вересня 1985-го. Офіційна версія смерті - зупинка серця. Політв'язень Василь Овсієнко вважає, що Василь Стус загинув від удару карцерними нарами. Поховали його наступного дня на табірному цвинтарі. 1989-го тіло перевезли до Києва на Байкове кладовище.

Нагадаємо, що раніше в соцмережах розгорівся скандал, що нібито зі сценарію фільму про Василя Стуса вирізали сцену фінального судового засідання над поетом-дисидентом, адвокатом якого був Віктор Медведчук. Зйомки фільму почалися наприкінці квітня, режисером є Роман Бровко. Проект став одним із переможців конкурсного відбору Державного агентства України з питань кіно. Держкіно виділяє на нього 19 млн грн, загальний бюджет - близько 40 млн грн. Договір з компанією "UM-GROUP" про надання фінансової підтримки фільму "Птах душі" Держкіно підписало 18 грудня 2017-го.

Як пояснила знімальна група фільму, кадри з Медведчуком були вирізані, щоб не стати "політичним інструментом". Однак Реведжук обіцяє найближчим часом поділитися з громадськістю, "що ж пов'язує Романа Бровка з прес-секретарем Медведчука та Суркіса, Сергієм Васильєвим", а ще - розкрити інформацію про суму, обіцяну режисерові за вирізану сцену про Медведчука.

Зараз ви читаєте новину «Українського письменника засудили на 10 років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути