середа, 18 жовтня 2023 07:55

Українського поета спалили в занедбаному сараї

Українського поета спалили в занедбаному сараї
Поет Володимир Свідзінський підготував збірки "Ліричні поезії", "Вересень", "Медобір". Фото: wikipedia

Український поет Володимир Свідзінський згорів у покинутій будівлі селища Непокрите - тепер Шестакове Вовчанського району на Харківщині 18 жовтня 1941-го. Чоловіка спалили живцем агенти НКВС.

Володимир працював у Харкові в газеті політуправління "Червона армія", згодом - у виданні "Літературного журналу". Перекладав твори давньогрецьких і римських драматургів, твори Лопе де Веги, Гюґо, Міцкевича. Переклав "Слово о полку Ігоревім" зі староукраїнської. Писав власні поетичні збірки, але критика звинувачувала їх у фаталізмі. Саме тому деякі видання заборонили до друку. Чоловік продовжував творити для доньки та дружини. Згодом став членом Спілки письменників СРСР.

У вересні 1941-го німецька армія наближалася до Харкова. НКВД мали завдання арештувати місцевих, які не евакуювалися. Особливу увагу звертали на інтелігенцію. Про це знали всі представники культури. Сам Свідзінський перебував у друзів. Наприкінці місяця його знайшли та арештували. Звинуватили в антирадянській агітації та пропаганді, у "петлюрівщині".

Поета та інших арештантів мали переправити на схід, але біля міста розпочались жорстокі бої. Чекісти-конвоїри намагалися врятуватися, але заарештованих "зрадників" не відпустили. Кати не придумали нічого кращого, як зігнати понад 300 людей до занедбаного сараю, облити будівлю бензином і підпалити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Конвоїри намагалися добити прикладами, але люди не давали"

"Прибули в село Непокрите і побачили там страшну картину: згорілий величезний корівник і гори понівечених вогнем трупів, які догорали. Селяни розповідали, що корівник підпалили з чотирьох боків, він був закритий, і нікому не дали вийти, а тих, кому вдавалося вибратися, пристрілювали. Німці наступали, і нас повели далі. Обгорілих кинули, селянки розібрали їх по сусідніх оселях. Напевно, всі повмирали. Навіщо спалили людей? Щоб позбутися, щоб менше було тягнути, годувати", - наводив спогади вцілілого дослідник Борис Вікторов.

Разом із Свідзінським згоріли і його рукописи. Перше повне видання його спадщини з'явилося лише 2004-го.

"Трійки" УНКВС "Сандармох" відкрили розстрільні справи на 1116 людей 9 жовтня 1937-го. Того дня до страти засудили поета Марка Вороного, письменників Миколу Куліша та Антона Крушельницького, режисера Леся Курбаса. Діячів української культури звинуватили у зв'язках із "націоналістичними терористичними організаціями" - УВО та ОУН.

Зараз ви читаєте новину «Українського поета спалили в занедбаному сараї». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути