Зранку 24 квітня 1918 року Кримська група армії УНР під командуванням полковника Петра Болбочана звільнила Сімферополь від більшовиків.
За два дні до того українці з боєм захопила вузлову станцію Джанкой. До армії приєдналися добровольці з кримських татар. 1-ша Запорізька дивізія вирушила на Сімферополь.
"У Сімферополі зрозуміли, що українське військо зовсім близько. Але прийняти якісь міри "Штаб оборони" вже не вспів, бо відділ Запоріжців, який наступав шляхом Джанкой – Сімферополь, у 10 годин ранку 24 квітня нагло вскочив у Сімферополь. Трудно уявити собі паніку, яка зчинилася в місті, коли авангард першого відділу вдерся на самоходах у самий центр Сімферополя, де знаходився "Штаб оборони Кримської Республіки".
Залога Сімферополя розсипалась по цілому місту, не виявляючи жадного спротиву. Населення міста, не орієнтуючись зі страху поховалося. Ввесь "Штаб оборони" в комплєті захопили в полон наші війська. В дві годині по зайняттю нашим авангардом Сімферополя, прибули головні сили українського війська ешелонами з бронепотягами і штаб Кримської групи. Зараз-же приступлено до планового очищення міста від більшовиків, котрі з приводу наглого захоплення міста, не вспіли його залишити. Місто обнято тісним кордоном. Всі виходи замкнено й почалося виловлювання більшовиків", - описує операцію сотник Борис Монкевич.
У той самий час Гордієнківський полк захопив Бахчисарай.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко нагадав, як війною звільняли Крим від російського окупанта
26 квітня 1918 року 15-та німецька дивізія з наказу генерала фон Коша оточила всі місця дислокації українських військ та головні стратегічні пункти Сімферополя. Полковнику Петрові Болбочану оголошено ультиматум негайно скласти зброю, залишити все військове майно і виїхати з міста й території Криму. Німці пояснили, що згідно з берестейським договором Крим не належить Україні. Уряд УНР заперечував військову операцію в Криму.
27 квітня Болбочан отримав наказ вийти з Криму. У Києві тим часом розпочався гетьманський переворот.
Петра Болбочана засудили до страти через політичні інтриги українських діячів-соціалістів, що тоді переважали в уряді Директорії. Звинуватили, що вчинив "самовільний захват власти", намагаючись повернути собі командування Запорoзьким корпусом – найбільш професійною й боєздатною частиною Армії УНР. Його силами нібито планував здійснити політичний переворот. Чи планував його Болбочан, історики сперечаються.
Коментарі