Ексклюзиви
Пʼятниця, 06 грудня 2013 11:00

"У УПА сучасні повстанці мали б повчитися завзяття" - історик

"У УПА сучасні повстанці мали б повчитися завзяття" - історик

"Слава нації, смерть ворогам" і "Україна понад усе" - це не націоналістичні гасла, вважає історик Володимир В'ятрович. Вони з'явилися уже в 1990-ті роки.

"Україна понад усе" - це радше за все український варіант німецького Deutschland über alles. "Слава нації" - привітання з початку 1990-х з УНСО. Є негативним, бо його часто сприймають, особливо іноземні слухачі, як "слава наці". Ці гасла не мають ніякої історичної традиції, натомість таку традицію має звертання "Слава Україні"! Цей привіт є цілком достатнім і є показником єднання поколінь, які боролися за незалежність України у ХХ столітті", - зауважив історик.

Юрій Горліс-Горський в романі "Холодний Яр" писав, що на початку 1920-х років вітання "Слава Україні!" було поширене серед повстанців Холодного Яру:

"Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, і співаючи "Серед степу на просторі" - озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.

Під'їжджаю до них:

- Добридень хлопці!

- Слава Україні! - відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість "Здоров" вітатися "Слава Україні", а відповідається "Україні слава".

В повному варіанті "Слава Україні — Героям Слава!" отримало поширення з часів УПА, де також було поширене як вітання.

У повстанців 1940-1950-х років сучасні мали б повчитися не конкретних методів, а завзяття, каже Володимир В'ятрович.

"Ми повинні розуміти, що ті хлопці мали боротися 10 років. І нам не слід очікувати, що за п'ять чи десять днів отримаємо свою перемогу".

Найбільшою небезпекою В'ятрович вважає, щоб протестуючи на почали з'ясовувати стосунків між собою.

"Надзвичайно важливо, щоб були певні структури і єдине керівництво. Інакше ми можемо повторити приклад отаманщини 1920-х років. Тоді величезна енергія була витрачена за кілька років, бо не було єдиного централізованого командування. Концепція нашої опозиції утрьох іти до другого туру вже неактуальна, бо про жоден другий тур мова вже не може йти.

Історія України - яскравий приклад того, що українці вміють здобувати перемогу, але не вміють нею користатися. Основною причиною поразок українців є не так зовнішній ворог, як внутрішні роздори. Сподіваюся, цього разу цей урок буде засвоєний".

Зараз ви читаєте новину «"У УПА сучасні повстанці мали б повчитися завзяття" - історик». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

6

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі