Українські дипломати та вчені віднайшли в Османському архіві Туреччини оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору 1918 року та ратифікаційної грамоти гетьмана Павла Скоропадського.
"Усі документи вражають якістю, вишуканим стилем виконання, мистецьким підходом до каліграфії та чітким сургучним відбитком великої державної печатки. Історія України буквально оживає посеред Стамбула. Києву в роки великих потрясінь, на жаль, не вдалося зберегти власні екземпляри", - йдеться у повідомленні МЗС України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заради війни з українцями Росія розірвала міжнародний договір
Документи вдалося знайти завдяки старанням посла України в Туреччині Андрія Сибіги, генерального консула в Стамбулі Олександра Гамана та вченої Ірини Матіаш. Сприяв пошукам заступник голови Османського архіву Себахаттін Байрам. Раніше над україністикою архіву працювали історики Омелян Пріцак, Богдан Сергійчук. Нині - науковець Олександр Середа, який володіє староосманською мовою.
"Архіви колишніх імперій зберігають дивовижні артефакти. Документи давніх епох розпорошені в часі та просторі. Імперії стають республіками, але їх головні скарбниці - документальні архіви - переходять від уряду до уряду та від держави до держави. Щоб і надалі зберігати унікальні історичні пам'ятки, по які хтось колись обов'язково невипадково прийде", - додають в МЗС.
Українська Центральна Рада, завдяки демонстрації в Брест-Литовську IV універсалу, була визнана єдиним легітимним органом правління в Україні. 9 лютого 1918 року делегація УЦР також підписала Брест-Литовський мир із країнами Четверного Союзу. Сторони припинили військові дії та відновили дипломатичні відносини. Україна мала постачати в Німеччину 60 млн пудів хліба, м'ясо та іншу продукцію. В обмін на неї, війська Німеччини зобов'язались звільнити країну від більшовиків, що й зробили. Але одна окупація завершилась іншою, яка призвела до падіння УЦР та утвердження гетьманату Павла Скоропадського.
Коментарі