Останки жінки й дитини, що померли від туберкульозу, було виявлено в Ізраїлі. Їх вік становить близько 9 тисяч років і, як кажуть вчені, це найбільш рання згадка про туберкульоз, яка збереглася до наших днів.
Археологи з Університетського коледжу Лондона і Університету Тель-Авіва змогли взяти зразки 9-тисячолітніх ДНК і тканин, після чого підтвердили наявність туберкульозу у обох останків. За словами Хелен Донахью і Марка Шпігельмана, ізраїльська знахідка принаймні на 3 тисячі років старша за попереднє найраніше свідчення наявності туберкульозу у людей. Тоді останки людей, померлих від туберкульозу 6 тисяч років тому, було знайдено в Італії.
Фрагменти скелетів були витягнуті під час розкопок у селі Аліт-Ям, розташованого біля міста Хайфа та відноситься до епохи неоліту, коли люди тільки починали займатися сільським господарством й відмовлятися від полювання та збиральництва як єдиних джерел живлення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дерев'яну фігуру воїна 17 століття підняли з дна Ла-Манша
Вчені з Ізраїлю кажуть, що саме село Аліт-Ям знаходиться в болотистій місцевості, а поховання розташовані в глині, зверху знаходиться шар піску. Завдяки такому середовищу кістки були збережені.
На підставі аналізу розміру дитячих останків і розмірів ураження організму туберкульозом, науковці дійшли висновку про те, що дитина померла незабаром після народження. Також фахівці проаналізували туберкульозний штам і з'ясували, що і жінка й дитина померли саме від людського різновиду цього захворювання.
Археолог Хелен Донахью заявила: "Сьогодні ми можемо точно сказати, що людська форма туберкульозу є дуже давньою".
Тим не менш, штам туберкульозу 9-тисячолітньої давності значно відрізняється від структури захворювання в його нинішньому вигляді, в бактеріях відсутні деякі ключові моменти ДНК, властиві всім сучасним видам туберкульозу.
Коментарі
1