Про те, хто й як планував почати Третю світову ядерну війну й чому вона не розпочалась у коментарі для Gazeta.ua розповів львівський історик Андрій Козицький.
"У США були прихильники початку ядерної війни проти Китаю, - сказав історик. - Прихильником такого сценарію був герой війни на Тихому океані Дуглас Мак-Артур. Він стверджував, що війну не можливо виграти, якщо не завдавати ударів по стратегічних районах в глибокому тилу противника, а в Кореї цим тилом був Китай. Себто він казав, що потрібно завдати ударів з повітря, можливо й ядерних, по Манджурії, де зосереджувались головні військові підприємства, котрі випускали зброю та спорядження для північнокорейської армії й китайських добровольців, що воювали на стороні Кореї".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зі слабкими ніхто не рахується", - підсумок Другої світової
Заяву Мак-Артура болісно зустріли багато політиків й деякі військові. Через гучні заяви Мак-Артура звільнили у відставку.
"Можливо, ті, хто відмовились від удару по Китаю мали рацію, - сказав Козицький. - Зокрема, ще один відомий генерал, герой війни й майбутній президент Ейзенхауер на питання про удари по Китаю відповів, що Америці забракне бульдозерів. Журналіст, не зрозумівши суті відповіді, перепитав".
Ейзенхауер боявся того, що у відповідь на удари полетять ракети з Радянського Союзу.
"Бульдозерів нам забракне, коли доведеться очищати від трупів вулиці наших міст. Тому, що після удару по Китаю по нас завдасть удару Радянський Союз і загинуть сотні тисяч, або мільйони людей. А США є країною, яка шанує життя своїх громадян й навіть задекларовані соціальні чи інші інтереси свобод США не готові заплатити таку ціну", - сказав Ейзенхауер.
На той час Ейзенхауер переоцінював силу СРСР.
"Віктор Суворов видав книжку про розбудову ядерного потенціалу Радянського Союзу й там наведені реальні цифри, скільки ракет мала радянська армія на початку 50-х років, - пояснив історик. - Навіть на початку 60-х СРСР ще не міг становити ядерної загрози для США. Але американські політики тим і відрізнялися від радянських, що вони дуже зважують кожен крок".
Коментарі
22