Прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер відмовилася вітати радянського лідера Леоніда Брежнєва з 75-річчям в 1981 році через військову присутність СРСР в Афганістані, незважаючи на поради обмежитися хоча б формальним привітанням, свідчать розсекречені матеріали Національних архівів Великобританії (National Archives).
Національні архіви в п'ятницю офіційно відкривають для публічного доступу найбільш цікаві державні документи 1982 року, з яких знято гриф "таємно" після закінчення тридцятирічного терміну давності. Основне місце серед них займають матеріали про Фолклендську війну між Великобританією й Аргентиною, а також про знакові візити в Сполучене Королівство президента США Рональда Рейгана і Папи Римського Іоанна Павла II.
Брежнєв відзначив своє 75-річчя 19 грудня 1981 року. За кілька днів до цього, як свідчать архіви, розгорнулася переписка між Форін-офісом і канцелярією прем'єра на Даунінг-стріт. У листі від імені особистого секретаря глави МЗС Брайана Фолля (згодом він буде британським послом в Москві) вказується, що, незважаючи на ситуацію в Афганістані та введення воєнного стану в Польщі, глава Форін-офісу лорд Пітер Каррінгтон вважає "неввічливістю не послати короткого формального привітання" і докладає проект вітального тексту довжиною в 11 слів. Також вказується, що лідери Німеччини, Франції та США розглядали можливість поздоровлення. Можливість відправки привітання від імені королеви Єлизавети II була відкинута з самого початку. Також у листі згадано, що в 1976 році Брежнєва з 70-річчям вітав саме британський прем'єр.
Однак Тетчер своєю рукою "фірмовими" синім чорнилом наклала на цей лист рішучу резолюцію: "Афганістан? Я реально не вважаю (підкреслено), що ми повинні посилати поздоровлення".
18 грудня 1981 року в Форін-офіс прийшла офіційна відповідь з Даунінг-стріт. "Ми прийшли до висновку, що в світлі нинішнього міжнародного становища привітання від прем'єр-міністра з нагоди 75-річчя Брежнєва було б неприйнятним. Можливо, вам буде корисно знати, що прем'єр-міністр вважає ситуацію в Афганістані достатньою причиною, щоб не відправляти вітання" , - йдеться в документі.
Десятого листопада 1982 Брежнєв помер, і британський кабінет знову перейнявся протокольним питанням - хто буде представляти Британію на похоронах радянського державного лідера.
"Прем'єр-міністр повідомила, що не хотіла б відвідувати похорони, але готова зробити це, якщо президент Французької Республіки Франсуа Міттеран або канцлер Федеративної Республіки Німеччини де Коль вирішать їхати. Також необхідно узгодити рішення з адміністрацією США і урядами країн ЄЕС", - йдеться в стенограмі засідання британського кабінету міністрів від 11 листопада 1982 року.
У підсумку, крім лідера компартії Великобританії, офіційну владу на церемонії прощання з радянським генсеком представляв міністр закордонних справ Френсіс Пім (він змінив Каррінгтона, який пішов у відставку через Фолклендської війни).
Розсекречені архівні матеріали також свідчать про те, що британський уряд не зміг точно передбачити, коли Брежнєв помре і хто стане його наступником.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Верховній Раді Української РСР було 650 "тушок"
У серпні 1979 року Форін-офіс представив Тетчер свою доповідь про ситуацію в СРСР, де говориться: "Брежнєв (якому зараз 72 роки) може протягнути ще одну зиму, але не дві. Однак немає ознак того, що його дієздатність знаходиться під питанням". На зустрічі з Тетчер тодішній британський посол в Москві сер Кертіс Кібл припустив, що одним з найбільш ймовірних наступників Брежнєва може стати голова Ради міністрів СРСР Олексій Косигін, який "знаходиться у винятково гарній формі".
Однак незабаром у Косигіна трапився розлад з Брежнєвим через позицію щодо введення радянських військ в Афганістан, в жовтні 1980 року Косигін подав у відставку за станом здоров'я, а в грудні того ж року помер.
За оцінкою Кібла, наступником Брежнєва "скоріше, повинен був стати виходець зі старезного другого ешелону владної еліти, ніж представник більш молодої нижньої ланки партії".
У підсумку Брежнєв пережив ще три зими, а після його смерті новим генсеком ЦК КПРС і лідером країни став екс-голова КДБ СРСР Юрій Андропов, який був давнім соратником Брежнєва. Він помер у лютому 1984 року. На його похоронах Тетчер була присутня.
Коментарі
2