Влада Китаю наказала тисячам студентів, які вимагали демократизації країни, 20 квітня 1989 року очистити площу Тяньаньмень у Пекіні. За два місяці військо розігнало демонстрантів танками та озброєними солдатами. Загинули більше чотирьох тисяч людей. У світі подію називають "Різанина на площі Тяньаньмень".
15 квітня 1989 року під час партійного засідання від серцевого нападу раптово помирає від інфаркту політик 74-річний Ху Яобан. Він виступав за перезавантаження китайської політичної системи та реформи. Того дня на площі Тяньаньмень біля пам'ятника Народним Героям збираються студенти, щоб оплакати Ху Яобана. Зібрання поступово перетворюється у протест мільйона студентів проти влади.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Демонстрантів добивали саперними лопатками
Майже два місяці до мільйона студентів жили в наметовому містечку на площі. Їм допомагали із їжею та речима місцеві. Уряд на чолі з Деном Сяопіном визнає демонстрації незаконними і оголошує воєнний стан. 4 червня озброєні військові та поліція за підтримки танків, бойових машин, піхоти і бронетранспортерів йдуть до площі.
Бронетранспортери і танки давили студентів, які намагалися зупинити їх. По людях стріляли з кулеметів, танкових гармат.
Солдати застосовували сльозогінний газ, били дубинками і стріляли на ураження. За офіційними даними, постраждали 3 тисячі студентів, 200 - загинули. Незалежні спостерігачі кажуть, що загиблих було більше 4 тисяч. Після придушення протестів уряд арештував тисячі прихильників народних виступів, накладав заборону на поширення іноземної преси. У китайських підручниках інформації про події на площі немає.
Радянські війська розігнали мирну демострацію у Тбілісі 9 квітня 1989 року. Ці події отримали назву Трагедія 9-го квітня. Під колесами танків і від ударів саперними лопатками загинули 18 осіб. Серед них 16 жінок. За два роки цього ж дня Грузія проголосила незалежність.
Коментарі