9 січня 1905 року у Петербурзі відбулася мирна хода до царя Миколи II, яку розстріляли війська. Ця подія поклала початок Першій революції в Росії та отримала назву "Кривава неділя".
Головними учасниками ходи були представники робітничої організації Санкт-Петербурга "Собрание русских фабрично-заводских рабочих". Організацію заснував священник з села Біличі Кобеляцького району на Полтавщині Георгій Гапон, який мав ораторські здібності. Головним поштовхом до початку ходи стало звільнення 4 робітників Путилівського заводу, які відносилися до робітничої організації. 6 січня Георгій Гапон звернувся з проханням про повернення робітників на підприємство, але отримав відмову. Через 2 дні почали бастувати всі заводи і фабрики Петербурга, пише сайт hist-etnol.livejournal.com.
Гапон склав петицію до царя, яка мала вимоги: підвищення заробітньої плати, покращення соціального захисту робітників на підприємстві, передача землі народу та скликання Законодавчих зборів. Протестувальники планували піти зі зверненням на Палацову площу.
Зранку 9 січня близько 100 тис. чоловік почали пробиратися до центру міста з усіх околиць Петербурга. Перша зустріч з царськими військами сталася біля Нарвських воріт. Перші постріли пішли у повітря, але Гапон не мав наміру відступати. Піхотні частини почали відкривати вогонь у натовп. До 12:00 більшість протестувальників вдалося розігнати. У результаті розстрілу мирної ходи загинули близько 200 людей, майже 800 поранили. Ініціатору ходи Георгію Гапону вдалося врятуватися. Його переховував у себе на квартирі відомий російський письменник Максим Горький. Події "Кривавої неділі" лягли в основу початку російської революції 1905-1907 років, яка спричинила лібералізацію суспільного життя в Російській імперії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 192 роки тому у Росії здійснили спробу державного перевороту
27 червня 1905 року біля берегів Одеси у Чорному морі почалося збройне повстання моряків на броненосці "Князь Потьомкін Таврійський" - перший в історії Російського флоту збройний виступ моряків. Приводом до повстання стала відмова 30 моряків їсти борщ із зіпсованого м'яса.
У цей час відбувався підйом революційного руху в Росії та національної свідомості в Україні. Більшість команди екіпажу корабля становили українці. Усього на борту були 731 людина.
Коментарі