У Відні звели пам'ятник українським козакам. Вони 1683 року звільняли австрійську столицю від військ Османської імперії. Нагадати про цю сторінку спільної історії вирішили в рамках днів Києва у Відні. 20 років тому ці міста стали побратимами, повідомляє "Інтер".
Скульптор Володимир Чепелик працював над пам'ятником два роки. Він розповів про ідею монумента: "Ми вирішили робити не дошку, а пам'ятний знак - три козаки стоять зі свічками. А свічка - це і тепло, і душа, і добро".
За словами голови КМДА Олександра Попова, мерія Відня пішла назустріч українській діаспорі. Адже стоїть пам'ятник козакам в улюбленому місці для прогулянок мешканців Відня - в міському лісі на околиці міста.
"Поставити пам'ятник у Відні дуже складно. Росіяни поставили пам'ятник Пушкіну далеко не в центральній частині міста, - розповів вн. - А ця земля є історично-заповідною і має обмеження до будь-якого будівництва, в тому числі і пам'ятників".
"Ми пам'ятаємо свою історію і ніколи не забудемо ту допомогу, яку надали нам під час облоги Відня українські козаки. Саме в цьому місці вони перейшли гору і застали турецьку армію зненацька", - заявив мер Відня Міхаель Хойпль під час відкриття пам'ятника.
Данину козакам прийшли віддати і звичайні австрійці. Вони навіть притягли з собою гармату й одягли військову уніформу.
"Ця уніформа старша - 1910 року, - хизується Пітер Пітц, мешканець Відня. - Але про події 1683-го ми також пам'ятаємо і знаємо, хто такі козаки. Вони були відважними і швидкими".
Про відважних українців згадали не лише мешканці Відня, а й турки. За іронією долі, саме вони зводили фундамент для цього пам'ятника.
Оборона Відня — розгром під Віднем османського війська візиря Кари-Мустафи об'єднаними польсько-австрійсько-німецькими військами під проводом короля Речі Посполитої Яна III Собєського 12 вересня 1683 року. Це перша велика битва Війни "Священної ліги", створеної з метою протидіяти османській агресії.В авангарді польського війська у битві за Відень брали участь 150 українських козаків під командуванням полковника П.Апостола-Щуровського. Безпосереднім учасником оборони Відня був єпископ Йосип Шумлянський, який згодом написав "Думу про битву з турками під Віднем". В цьому творі він дорікає лівобережному гетьману Самойловичу, що той не дозволив лівобережним козакам взяти участь у поході і тим самим позбавив козаків великої військової слави. Вважається, що гетьман Іван Самойлович заборонив лівобережним козакам йти на оборону Відня. "Віденська відсіч" назавжди поклала край турецькій експансії вглиб Європи.
Коментарі
6