Установчий з'їзд Народного руху України за перебудову завершився 10 вересня 1989-го у Києві. Виникла найбільша політична організація, яка відіграла визначальну роль у демонтажі комуністичної системи в Україні.
Рух згуртував людей різних переконань - як деяких комуністів, так і націоналістів. Усіх об'єднувала національна демократична ідея. Ініціювали створення громадської організації представники правозахисної Української Гельсінської спілки.
Збори відкрилися ще 8 вересня у будинку Київського політехнічного інституту, але у випадку спроби їхнього зриву владою планувалося перенести дійство у Молдову чи Литву.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дисидент став кандидатом у президенти України
Серед делегатів було 944 українці, 77 росіян, 9 євреїв, 6 поляків, 6 білорусів, 2 вірмен, кореянка, грек, угорець, німець, естонець, чех і кримський татарин. Керував оргкомітетом із 111 осіб письменник Володимир Яворівський.
На зборах головою Руху обрали комуніста, письменника Івана Драча, а головою Секретаріату - колишнього політв'язня Михайло Гориня. У ньому діячі бачили майбутнього прем'єра, якби вдалося скинути комуністичний уряд.
На з'їзді створили керівні органи: Велику раду Руху та Раду колегій, в яку входили політико-правова, соціально-економічна, культурна, наукова, освітня та екологічна колегії.
На момент установчих зборів чисельність організації сягала 280 тис. осіб. Офіційно її зареєструвала Рада Міністрів УРСР 9 лютого 1990-го.
Володимир Яворівський згадував, що найскладнішим спільним із Іваном Драчем випробуванням було утворення Народного руху України – проведення першого установчого з'їзду. Це були дуже драматичні дні, коли діячам не давали приміщення, відмовляли від проведення з'їзду. Його планували провести навіть у Литві, але все-таки вдалося організувати захід у Києві.
Коментарі