Понеділок, 21 жовтня 2019 10:35

Студент застрелив російського дипломата

Студент застрелив російського дипломата
Микола Лемик на судовому процесі Фото: wikipedia

Студент та ОУНівець Микола Лемик застрелив сталінського чекіста Олексія Майлова у Львові 21 жовтня 1933-го. У літературі подія відома як "постріл на захист мільйонів".

В ОУН прагнули звернути увагу світової спільноти на події штучного голоду в Україні. Вирішили застрелити радянського консула у Львові Михайла Голубова. Доброволець мав виконати завдання, здатися до рук польської поліції та гідно триматися на судовому процесі. Визвалось багато молодиків і 18-річний студент Львівського університету Лемик. Вирішальним стало його селянське походження і вік. Ясність думок для судового процесу випробовував Степан Бандера. Хлопець отримав детальні плани будівлі, портрет консула, автоматичний пістолет "Ортґіс" і 13 набоїв до нього. Поселився у готелі неподалік.

Об 11:30 молодий патріот прийшов у консульство та вимагав зустрічі з чиновником. Говорив, що хоче переїхати в УРСР на навчання до Києва, де живе його сестра. Представився як "Дубенко". Працівники установи провели хлопця до консульського кабінету, де сидів не Голубов, а Майлов. Той представився консулом і вимагав показати листи від "сестри". Шульга Лемик дістав пістолет і вистрілив чоловіку в голову і серце, поранив кур'єра Гавриїла Мандзія. Закритий у будівлі, дочекався польської поліції. Сам віце-консул Голубов панічно кликав її з верхнього поверху будівлі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українського поета спалили в занедбаному сараї

Суд над Лемиком відбувся 30 жовтня. Захищали його відомі адвокати Степан Шухевич і Володимир Старосольський. Там дізнався, що застрелив не консула, а московського високопоставленого агента радянської спецслужби Олексія Майлова. Цим зашкодив самому Йосипу Сталіну.

Лемику присудили смертну кару за вбивство та спробу погіршення відносин між Польщею і СРСР. Однак, враховуючи вік, замінили її на довічне ув'язнення. Привернути уваги світової спільноти до подій вдалося, але це призвело до посилення заходів безпеки та масових арештів молодих членів підпілля.

Рішення про ліквідацію приватної торгівлі ухвалили у СРСР 11 жовтня 1931-го. Воно знаменувало кінець Нової економічної політики та повернення до Воєнного комунізму. Майно селян конфісковували на користь колгоспів. Землеробів називали "куркулями", розстрілювали чи відправляли до Сибіру. Внаслідок насильної колективізації, терору та розкуркулення розпочинається Голодомор.

Зараз ви читаєте новину «Студент застрелив російського дипломата». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода