Повстання козаків і селян під проводом реєстрового гетьмана Криштофа Косинського розпочалося 16 грудня 1591-го. Воно стало першим в історії України збройним опором козацтва проти шляхетської влади Польщі.
Повстання спричинили заборони й обмеження, накладені за рік до того на низове козацтво. Визначені обмеження контролювала шляхта, яка вносила в них свої корективи, а влада не була здатна протидіяти цьому. Також затримували обіцяну платню і реєстровим козакам. Приводом була майнова суперечка між Косинським і черкаським старостою - магнатом Янушем Острозьким.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці домовилися з поляками про спільне військо
Повстання охопило все Правобережжя й перекинулося на Волинь. Приєднувалися до козаків селяни й містяни. Для придушення слабко організованого повстання шляхетським військам знадобилося понад рік. Вирішальна битва відбулася на початку 1593 року під П'яткою - тепер Чуднівського району на Житомирщині. Козаки й селяни були розбиті спільним військом магнатів Острозьких і Вишневецьких. Пізніше Косинський загинув у битві. Козаки уклали угоду, яка скасувала старі положення і надала амністію учасникам повстання.
Попри поразку цей бунт лише започаткував майбутню серію національно-визвольних повстань, що завершаться визволенням України під проводом Богдана Хмельницького.
5 жовтня 1594-го почалося козацьке повстання під проводом Северина Наливайка. Новий козацький ватажок фактично продовжив справу Криштофа Косинського.
Бої почалися у Брацлаві сучасного Немирівського району Вінницької області. Українці розбили шляхетський військовий загін. Наливайко закликав запорожців повстати проти шляхетського панування в Україні після походу проти османів у Молдову. До повстанців приєднався загін козаків гетьмана Григорія Лободи. Наливайко отримав допомогу від Запорізької Січі.
Козаки вимагали закріплення утримання у складі коронного війська козацьких підрозділів і визнання козацького утрою.
Наприкінці 1595 року повстанський рух розгорнувся на Волині, Поділлі, Київщині й частково в Галичині. У жовтні 1595-го повстання охопило всю Брацлавщину, Київщину й Волинь.
Коментарі