Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України схвалено і рекомендовано до затвердження в установленому порядку програму комплексного обстеження та консервації пам'ятки археології національного значення "Кам'яна Могила" (ПМТ "Мирне" Мелітопольського району Запорізької області, охоронний № 080011-Н).
Як повідомив голова ради, заступник директора департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури Віктор Вечерський, представлена ??науково-проектна документація була розроблена авторським колективом НДІ пам'яткоохоронних досліджень на замовлення Національного історико-археологічного заповідника "Кам'яна Могила".
Після обговорення питання, в якому взяли участь всі члени науково-методичної ради, було прийнято рішення схвалити розглянуту програму і рекомендувати її для узгодження і затвердження в установленому порядку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запорізькі археологи вже 25 років розкопують найбільший у Європі могильник
Кам'яна могила - невеликий масив піщаника, що складається з великих кам'яних брил висотою до 12 метрів. Імовірно виник при затвердінні піщаних мас колишньої мілини Сарматського моря. Надалі піддавався повітряній та водяній ерозії, в тому числі тривалий час будучи островом річки Молочної. Використовувався давніми людьми як святилище і містить унікальні петрогліфи.
У 1934-1938 роках дослідники виявили тут гроти з унікальними печерними зображеннями, що дало можливість краще зрозуміти побут і культуру народів, які в давнину населяли українські степи. Після виходу монографії "Кам'яна Могила" видатного українського археолога Михайла Рудинського, який в 1951-1957 роках проводив на ній дослідження, пам'ятка привернула до себе увагу світової наукової громадськості.
Багаторічні дослідження "Кам'яної могили" привели до відкриття 65 гротів і печер, на стелях яких виявлено декілька тисяч рідкісних наскельних зображень різних історичних епох - від пізнього палеоліту і мезоліту до середньовіччя. У наш час значна частина гротів законсервована для забезпечення збереження стародавніх петрогліфів. Наскельне мистецтво "Кам'яної Могили" є аналогом творів первісних людей в печерах Західної Європи, Уралу, Сибіру і відрізняється лише переважанням мистецтва малих форм. "Кам'яна могила" є чи не найзагадковішою пам'яткою української археології, довкола неї існує безліч легенд, неперевірених наукових та псевдонаукових гіпотез.
Коментарі
7