Сучасну організовану пенсійну систему створили в Німеччині в кінці XIX ст. Саме тоді 22 червня 1889 року канцлер Німецької імперії Отто фон Бісмарк першим ввів поняття "пенсія". Тоді ж переконав рейхстаг прийняти закон "про пенсійне забезпечення у зв'язку з віком або втратою дієздатності". Отримувати пенсію мали право люди, які досягли 70-річного віку.
Канцлер ввів солідарну систему загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Характерна риса німецького напряму полягала у тому, що соціальне страхування було обов'язковим та базувалося на внесках. І роботодавці, і робітники мали вносити кошти на його фінансування. Таким чином, право на пенсію надавалося людині, яка добросовісно виплачувала всі внески.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки пенсіонерів в Україні: актуальні дані
Нововведення не завдавало шкоди державній економіці. Пенсіонерам виплачували всього по 152 марки на рік. Тоді середня річна зарплата складала 1083 марки. Також, люди які працювали у будь-якій промисловості, майже не доживали до 70. Тому у народі пенсію Бісмарка прозвали "пенсією покійників".
Однією з причин введення пенсії вважають необхідність підвищення лояльності робітничого класу до німецького уряду. Після відставки Бісмарка та у результаті тиску профспілок пенсійний вік в Німецькій імперії знизили до 65.
1 квітня 1815 року народився перший рейхсканцлер німецької імперії Отто фон Бісмарк.
Замолоду майбутній канцлер навіть не думав про політику. У студентські роки син дрібних прусських землевласників був відомий як запеклий дуелянт. На стіні його кімнати в гуртожитку Ґеттінґенського університету висіли перехрещені шпаги, лише за перший рік навчання взяв участь у 25 поєдинках. Здобувши юридичну освіту, 1836-го влаштувався на практику в курортне містечко Аахен. І тринькав батьківські гроші. Закохався в доньку британського герцога. Та інтерес зник, тільки-но дізнався, що вона – позашлюбна дитина: отже, не може розраховувати на спадок. З новим коханням – Ізабеллою Лорейн-Сміт – Бісмарк планує одруження. "Вже кілька днів я живу сімейним життям", – хвалиться в листі до друга. Але "сім'я" швидко розпадається.
Коментарі