Ексклюзиви
Середа, 26 червня 2019 10:50

Проти повсталих в'язнів застосували танки

Проти повсталих в'язнів застосували танки
Кенгірське повстання Ілюстрація: interpretermag.com

Повстання радянських політв'язнів у степовому таборі в селищі Кенгір, Казахстан, придушили за допомогою армії та танків 26 червня 1954-го. Повстання тривало 40 днів. У Степлагу в'язні повільно помирали на рудниках. Щодня прибували нові ешалони з невільниками. На момент повстання у таборі перебувало 9596 українців. Серед них члени ОУН і бійці УПА. Того дня загинуло близько 700 людей.

Повстання розпочалося 16 травня. За день до цього вартовий Калімулін застрелив 13 людей і поранив 33. Тоді політичні в'язні на чолі з волинським ОУНівцем Віталієм Скіруком та інші українці подолали табірну загорожу і розгромили штрафний і слідчий ізолятори.

Повстанці виготовили повітряну кулю для підйому плакату з текстом: "Ганьба берієвському свавіллю!". Виготовили 25 листівок російською й казахською накладом понад 700 примірників.Тоді ж 19 тис. в'язнів на знак протесту відмовилися виходити на роботу. Керівником обрали Михайла Сороку. Він же склав "Гімн Кенгірського повстання". Повстанці готували зброю - саморобні ножі, списи, гранати з пляшок, шили форму. Чоловіки та жінки насипали барикади. Коли їм відключили електрику, створили власну електростанцію. Греко-католицький священик Антін Куява провів вінчання декількох пар ув'язнених жінок і чоловіків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Арештували міністра внутрішніх справ

Повстанці вимагали припинити свавілля адміністрації та видати винних у масових розправах.

26 червня о четвертій ранку комісія МВС звернулася по радіо до повсталих із вимогою здатися. Повідомили про введення військ. Після цього до зони ввели 1600 солдатів Червоної армії з 98 собаками, 3 пожежні машини, 5 танків Т-34. Це був єдиний випадок використання танків для придушення повстання у таборах. Розпочалась розправа. В'язні організували самооборону, забарикадувавшись у 6-ти бараках.

"Побачивши танки, в'язні жіночого табору, щоб рятувати друзів, вийшли назустріч ворогу. Майже всі вони були святково вдягнуті у вишиті сорочки. Близько двох сотень жінок і дівчат взялися за руки і лавами рушили проти танків. Але танки не зупинилися. Вони навіть не зменшили швидкість й один за одним переїхали живу фалангу", - згадує в'язень Ференц Варконі.

Влада заарештувала 436 активних учасників повстання, з них 36 проходили у справі про Кенгірське повстання, всі інші потрапили в тюрму.

Ще 1 тис. ув'язнених (500 жінок і 500 чоловіків), які підтримували повсталих, відправили у "Дальстрой" і в Озерний табір.

Радянський Соловецький табір окремого призначення - СТОП, зареєстрував перших в'язнів 6 червня 1923-го. 1933-го табір нараховував вже 19 тис. політв'язнів. Складався з 6-ти табірних відділень.

Контингент в'язнів був вкрай різноманітним: члени політичних небільшовицьких партій, білогвардійці, козаки, бандити. Серед українців - учасники визвольних змагань 1917-1921-х. Більшість із них загинули.

Значну кількість ув'язнених складала інтелігенція. Уже 23 вересня були відкриті табірний театр, краєзнавчий музей і ботанічний сад.

Зараз ви читаєте новину «Проти повсталих в'язнів застосували танки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 30
Голосування Який з українських музичних фестивалів цього літа ви вважаєте найкращим?
  • Atlas Weekend
  • UPark Festival
  • Файне місто
  • Leopolis Jazz Fest
  • ZaxidFest
  • Джаз на Дніпрі
  • Бандерштат
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода