Біля Оренбурга ведуть пошук слідів Золотої Орди. Днями завершилася експедиція під керівництвом члена-кореспондента РАН Олександра Чібілева, повідомляє Наш-бузулукский-район.рф.
За словами учасника експедиції, керівника лабораторії природноїта історико-культурної спадщини Інституту степу Сергія Богданова:
"Про Золоту Орду складено чимало міфів, особливо на початку 20 століття, коли відзначалося 300-річчя дому Романових. Чимало створенню стереотипів посприяли і більшовики, коли знову затребуваною стала ідея державности. Знаєте, що хана Батия називали Саїн-ханом, тобто "справедливим"? Довгі роки Російська імперія входила до складу Золотої Орди, наші князі були васалами - так би мовити главами її суб'єктів федерації: їм вручалися ярлики на князювання. Не варто думати, що історія тих років - це тільки набіги, коли вирізувалося населення. Вирізували тільки непокірних, наприклад, тих, хто не платив податків. Загалом же співпраця була взаємовигідною".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні вперше знайшли ставку хана Золотої Орди
На території Оренбурга були знахідки, пов'язані з більш ранніми епохами, наприклад, скіфо-сарматської, археологи знаходили також окремі залізні наконечники стріл, але зв'язати їх точно з Ногайською Ордою не можна. Однак достеменно відомо, що при впаданні Сакмару в Урал розташовувалося середньовічне місто. На сучасній Набережній імовірно знаходилася ставка хана Басмана, а на горі Маяк - кладовище з мавзолеями. На місці сучасного Бузулука теж було місто ногайських татар Аулган (від тюркського "алга" - вперед, передовий). Щоправда, від нього теж не збереглося слідів.
Історія живе міфами, але вони ведуть не тільки в глухий кут, темряву невігластва. Вони спонукають допитливих розумом людей здійснювати відкриття. В історії все взаємопов'язане. Ми є генетично, антропологічно, політично спадкоємцями народів, які жили на цій території до нас. Архетипи нашої свідомості визначать життя наших нащадків.
Коментарі
8