7 листопада 1940 року у Вінніпезі, провінція Манітоба, Канада українськими організаціями засновано Комітет українців Канади. Серед засновників були Братство українців-католиків, Союз гетьманців-державників, Союз українців-самостійників, Українське національне об'єднання,Українська робітнича організація. Першим керівником організації став отець Василь Кушнір. З 1989 року КУК перейменовано на Конгрес українців Канади.
Впродовж першої хвилі української імміграції до Канади, яка вважається найбільшої і відбувалася між 1891 і 1914 роками, в країні оселилося понад 170 тисяч українців. Більшість з них прибула з західноукраїнських регіонів Галичини та Буковини, щоб отримати земельні наділи. Друга хвиля відбувалася у міжвоєнний період - між 1924 і 1930 роками. Переїхало більше 68 тисяч українців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конгрес українців Канади: український народ становить загрозу режиму Путіна
Більшість українських політичних, громадських культурних та релігійних організацій українських канадців усіх хвиль міграції об'єдналися в національну координаційну раду - Конгрес українців Канади. КУК сприяв організації навчання української мови у канадських школах і вищих навчальних закладах, відіграв значну роль у створенні у 1967 році Світового конгресу вільних українців. У 1940–80-х роках діяльність комітету була спрямована на об'єднання зусиль українців Канади для допомоги українському народові в боротьбі за незалежність, збереження етнічної та духовної самобутності еміграції. Учасники комітету завжди підтримують українців і влаштовують акції протесту проти політики русифікації України, проти переслідування учасників дисидентських рухів 1960–1980-х років в Україні. Українські канадці підтримали українців у Революції Гідності та досі надають матеріальну допомогу українським військовим на війні на сході України.
Згідно останнього офіційного опитування 2017 року, зараз в Канаді живе 1,3 млн канадців українського походження.
Коментарі