Археологи знайшли 30 свинцевих табличок із прокляттями на дні давньої криниці на цвинтарі Керамікос в Афінах. Їм близько 2,5 тис. років.
Жителі полісу практикували "темну магію". Люди, які померли передчасно, вважалися кращими кандидатами на те, щоб донести прокляття підземним богам. Спочатку з цією метою використовували гробниці, але влада тих часів заборонила темні практики. Тоді недобросовісні містяни кидали таблички у колодязі. Були переконані що вода, яку у Греції вважали священною, донесе їхні благання. Це було дивно, адже, за тими ж віруваннями, воду охороняли німфи, які чинили шкоду будь-кому, хто ставився до неї погано. Щоб їх заспокоїти, у криницю кидали керамічні посудини із подарунками, повідомляє видання Haaretz.
Таблички не робили самотужки. Наймали писаря, у надприродні здібності якого вірили. Лихі люди не вказували власного імені, проте писали ім'я жертви та побажання щодо неї. Зазвичай хотіли виграти судовий процес, проклявши язик і руки суперника, знищити торгових конкурентів, виграти змагання та полонити серце заміжньої жінки. На одній із табличок прочитали прокляття до дівчини, яка нещодавно вийшла заміж. Їй побажали недуги статевих органів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розшифрували прокляття, якому 1,5 тис. років
Прокляття справді діяли, але не так, як цього бажали "чаклуни". Таблички виготовляли з отруйного свинцю, який мав вплив на прісну воду. Вживання такої своєю чергою викликало ряд серйозних хронічних хвороб. Подавали воду й у громадську лазню, розташовану поруч.
Вважають, що практика проклять розпочалася з V ст. до н.е., коли побудували храм Парфенон. Проти будівництва виступила значна міська опозиція під проводом Фукідіда, сина Мелесія. Під час успішної промови його щелепа раптово впала - і він залишив платформу. Вважають, що оратора вразив інсульт, але жителі були впевнені, що він проклятий богами. З того часу кидали таблички з цвяхами у некрополі безперервно.
Коментарі