Світлини Одеси 1943-го зберігаються у німецькому цифровому архіві. Їх зробили військові. Відображають міські краєвиди з місцевими мешканцями та солдатами.
Оборона міста тривала з 5 серпня до 16 жовтня 1941-го. Щодня відбувалося 12-15 бомбардувань. Протягом цього часу відбувалася евакуація. Після її завершення радянські війська залишили місто. Більшість перекинули до Севастополя.
Одеса стала столицею Трансністрії - новоствореної румунської провінції, до складу якої увійшли частини Одеської, Херсонської, Миколаївської та Вінницької областей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пані на виноградниках і переповнених кораблях – південь України на раритетних фото
У часи окупації дозволялось відкривати приватні підприємства і займатися бізнесом. На початку 1942-го городяни подали понад 5 тис. заявок на відкриття магазинів, ресторанів і перукарень, казино та публічних будинків.
Влада проводила репресії проти радянських військовополонених. У жовтні 1941-го міський голова Герман Пинтя заборонив цивільному населенню їздити на велосипедах. Найбільше у період окупації дісталось десяткам тисяч євреїв. До війни їхня частка серед мешканців Одеси була найбільшою з-поміж міст СРСР - до 40%. Після звільнення міста у квітні 1944-го їх залишилось 600 осіб.
Раритетні фото українців 110-річної давнини пропонує переглянути Gazeta.ua. Їх зробила та опублікувала у своїй книзі спогадів англійка Флоренс Фармборо (1887-1978) - гувернантка, медсестра, фотограф, викладач і журналіст.
Вона народилась і виросла у графстві Бакінґшшир у великій сім'ї. 1908-го приїхала до Києва працювати гувернанткою доньок професора, лікаря-терапевта Павла Усова.
На більшості її світлин - мешканці столиці та околиць. Ймовірно, в Україну вона потрапила через одеський порт. Перше фото було зроблене в Одесі на базарі.
Коментарі