Щороку в китайському місті Юйлін в провінції Гуансі проводиться фестиваль собачого м'яса. Його відзначають сьогодні 22 червня.
На честь літнього сонцестояння, китайці вбивають близько 10-15 тис. собак. М'ясо тварин з'їдають разом із плодами лічі (китайська слива. - Gazeta.ua). Фестиваль проводиться в Юйлін з 2009 року.
За віруванням китайців, плоди лічі та м'ясо собак допомагають легше переносити спеку, приносить удачу та підвищує потенцію.
Традиція походить ще з 500 р. до н.е. За рік в країні з'їдають близько 10 млн собак. Це м'ясо не є основою харчування: для порівняння в рік там забивається понад 700 млн свиней та близько 50 млн рогатої худоби.
Традиція вживання собачатини поширена на території Азії в таких країнах, як В'єтнам, Таїланд, Південна Корея.
"Коли я подорожувала країною, місцеві знайомі запросили нас на ринок. Було якесь свято, мене пригостили супом. Він був дивний на смак, але я подумала, що то через спеку. Трохи посьорбала і відставила тарілку. Коли виходили з ринку, тайці зізналися, що підсунули мені собачатину. Було гидко, але я ж сюди приїхала знайомитися з культурою", - говорить українка 22-річна Валерія Вакун, про свій досвід знайомства з цим святом.
Фестиваль засуджують захисники тварин, іноземці та багато жителів Піднебесної.
Колишня вчителька Ян Сяо Юнь витратила понад 150 тис. юанів (612,5 тис. грн) на викуп 360 собак і десятків кішок з фестивалю 2014 року, а потім 7 тис. юанів (28,5 тис. грн.) на порятунок ста собак 2015-го. Жінка скуповувала сотні собак і передавала їх до притулків. Знала, що їх готували до фестивалю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світові зірки приїздять на музичний марафон пам'яті Сліпака
"Багато людей продавали мені собак, я щедро за них платила, а вони хотіли заробити", - говорить Ян Сяо Юнь, захисниця тварин.
Під час акцій протесту 2015 року до Юйліня з'їхалася сотня активістів. Розвертали плакати, розповідали про етичний бік питання, про різні хвороби, якими можна заразитися. У Китаї чимало собак, хворих на сказ. Прибічники традицій не розуміють протесту.
"Є різні традиції харчування. Якщо ви їсте індичку, то чому нас змушуєте відмовитися від собачого м'яса?" – говорить Вей Юань Гуй, прихильник фестивалю.
"Не треба нас критикувати й звинувачувати в немилосерді чи нелюдяності. Для мене, наприклад, огидний і брутальний вигляд має поїдання свинини", - говорить Ліян Сяо Лі.
"Це досить здорова їжа, така як свинина чи курятина. Просто треба бути трохи обачним і знати походження м'яса", - говорить Тенг Хіа Нуй.
Активісти організації Humane Society International напередодні фестивалю випустили десятки собак з кліток. Серед них були золотисті ретривери, сибірські хаскі, ротвейлери, японські мастифи і корейські чиндо. Тварин помістили у переноски і переправили на літаках у США і Канаду.
Жоден китайський закон не забороняє їсти собак. Законопроект про захист тварин запропонували 2009 року. Якби його прийняли, любителям собачого м'яса довелося б платити штраф у розмірі 6 тис. юанів і два тижні відсидіти у в'язниці. Продавцям собачого м'яса очікував би штраф від 10 тис. до 500 тис. юанів (від 40 тис. до 2 млн грн).
Але закон не підписаний.
2011 року китайська влада заборонила схожий фестиваль у місті Цзіньхуа. Причиною стала активне протистояння в інтернеті. Його проводили восени, в пам'ять про перемогу в одній з битв у XIV ст. Тоді лідер цзіньхуанських повстанців наказав вбити собак, бо вони гавкали і будили ворога.
Фестиваль був офіційним святом, а в Юйлін місцева влада спростовує проведення фестивалю. Отже й скасовувати теж нічого. Тим більше, що за рахунок фестивалю відчутно поповнюють місцевий бюджет.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Їсти із закритими очима: назвали 10 найогидніших страв
2014 року влада заявила, що не підтримує проведення цього дійства. Але й не забороняє, бо вважають це місцевою традицією, в якій "бере участь мала частина жителів міста". Організатори фестивалю запевняють, що собак вбивають гуманно, а вживання їх м'яса в їжу не відрізняється від поїдання свинини чи яловичини.
В деяких культурах поїдання собачого м'яса вважають частиною традиційної кухні. Інші ж культури вважають поїдання собачатини образливим. Наприклад, в ісламі та юдаїзмі споживання такої їжі заборонене. Собак називають "нечистими тваринами".
У червні 2015 року у Великій Британії була створена онлайн-петиція з вимогою заборонити фестиваль, яка зібрала три мільйони підписів.
Віднедавна поціновувачі незвичайної їжі отримали можливість спробувати особливу новинку - круасани, начинені не шоколадом, і навіть не креветками, а класичною японською стравою - суші. У класичному варіанті "крусуші" - це посипаний кунжутом круасан, начинку якого становить загорнутий у лист водоростей норі рол із копченого лосося з васабі та маринованим імбиром.
Коментарі