вівторок, 17 вересня 2019 12:02

Найбільший український фестиваль присвятили загиблому композитору
17

Учасники першого фестивалю «Червона рута» (зліва направо): «Брати Гадюкіни», Віктор Морозов, Василь Жданкін, Марта Лозинська. Чернівці, 1989 рік
Фото: radiosvoboda.org
На одному із пісенних майданчиків неподалік від стадіону в Чернівцях, де проходив фестиваль «Червона рута»
Під час першого фестивалю «Червона рута»
Похорон Володимира Івасюка, Львів, 22 травня 1979 року. Попрощатись із композитором приїхали тисячі людей не лише зі Львівщини. Влада боялась, що похорон може перерости у бунт
Молодіжний похід до могили Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі з нагоди 40-річчя від народження композитора і співака. Львів, 4 березня 1989 року

Перший фестиваль "Червона рута", присвячений Володимиру Івасюку, відбувся 17 вересня 1989-го на стадіоні "Буковина" у Чернівцях. Тривав 8 днів. Ідея дійства належала журналісту Івану Лепші.

Ще 1987-го у гезеті "Молодь України" з'явилась його стаття "То є чистая вода". У ній обурювався, що народних музикантів називають аматорами. Зокрема так називали і самого автора "Червоної рути", вбитого за 8 років до того, Володимира Івасюка лише через те, що він не був членом Спілки композиторів СРСР.

За задумом, фестиваль мав об'єднати як професійних співаків, так і аматорів. Ідею, хоч і не без опору, підтримав комсомол. Концепцію розробили музиканти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Червона рута. Нова історія": знімуть фільм за мотивами творів Володимира Івасюка

Фестиваль приніс кардинальні зміни в українську музику та вивів самобутніх виконавців із тіні. Також у ньому вбачали світоглядний крок до здобуття незалежності. Там вперше публічно виконали гімн України та піднімали неприємні для влади питання, такі як становище української мови, Чорнобильська катастрофа тощо. Саме тому не обійшлося без побиття та затримання людей міліцією.

Відтоді фестиваль відбувається кожні 2 роки та мандрує великими містами, але найбільше згадують і пам'ятають саме перший.

На завершальному концерті місцева міліція переслідувала будь-які прояви "націоналізму", затримувала молодих дівчат, котрі були вдягнені у жовті кофтинки та блакитні спідниці. Їх силоміць виводили за межі стадіону. На знак протесту проти цього міліцейського свавілля просто під час концерту виступили Марійка Бурмака та Василь Жданкін. Жданкін отримав Гран-прі фестивалю. Перші та другі місця в номінації рок-ансамблі - "Сестричка Віка" (Львів), "Кому вниз" (Київ), "Брати Гадюкіни" (Львів). Серед співаків перше місце: Едуард Драч (Черкаси) і Віктор Морозов (Львів).

Зараз ви читаєте новину «Найбільший український фестиваль присвятили загиблому композитору». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути