12 січня 1972 року КГБ УРСР у Києві та Львові заарештував 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в "українському буржуазному націоналізмі" і поширенні самвидаву. Упродовж 12-14 січня заарештували щонайменше 19 осіб: 11- у Києві, 8 - у Львові. Всього протягом року зазнали репресій 89 чоловік.
З перших днів січня 1972 року КГБ розпочав спецоперацію з нейтралізації людей з відвертою громадянською позицією. 12-13 січня 1972 року в Києві були заарештовані поет Василь Стус, літературний критик Іван Світличний, філософ Євген Сверстюк, математик i публіцист Леонід Плющ, багатолітній в'язень сталінських таборів Данило Шумук, лікар Микола Плахотнюк, інженер-економіст Зіновій Антонюк, реставратор Олесь Сергієнко, поет Іван Коваленко, у Львові - публіцист i літературний критик В'ячеслав Чорновіл, журналіст Михайло Осадчий, релігійний діяч Іван Гель, митець-килимар Стефанія Шабатура і поетеса Ірина Стасів-Калинець. Загалом до кінця року в Києві, Львові, Харкові, Бориславі, Івано-Франківську, Кременчуку, Скадовську та на території Словаччини було заарештовано близько 100 чоловік, серед яких були лікар Семен Глузман, бібліотекар Надія Світлична, священик Василь Романюк (згодом патріарх УПЦ КП Володимир), а до кінця 1974 року - 193 особи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська дисидентка відбувала покарання через паркан із Василем Стусом
У Львові до слідчої в'язниці УКҐБ на вул. Миру (сучасна - Степана Бандери), в якій тепер працює Національний музей "Тюрма на Лонцького", потрапили В'ячеслав Чорновіл, Ірина Стасів-Калинець, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Михайло Осадчий, Ярослав Дашкевич.Заарештованих дисидентів залякували розстрілом, фізичними тортурами, завданням шкоди рідним і близьким, оголошували божевільними та ув'язнювали у спецпсихлікарнях.
Більшість отримала вирок позбавлення волі терміном на 5-7 років у таборах суворого режиму та 3 роки заслання. Максимальний термін одержав Іван Гель - 10 років суворого режиму та 5 - заслання, бо для нього цей вирок був уже другим. Метою січневих репресій 1972 року була нейтралізація інтелектуальної еліти дисиденства, брутальна розправа з найактивнішими лідерами й залякування решти.
Коментарі