На Харківщині створюють парк археологічних культур. У Валківському районі нині тривають розкопки одного з готських поселень III-V століття нашої ери. На площі у 23 гектари знайдено рештки декількох десятків будинків.
Як розповідає керівник експедиції, доцент історичного факультету Харківського Національного університету Михайло Любичев, готи прийшли з боку Вісли, і цю культуру сьогодні називають "Черняхівською": "Уперше досить велику площу теперішніх українських чорноземів обробили саме готи за допомогою римських знарядь праці. Багаті врожаї створювали умови задля збільшення населення, появи великих поселень".
Якість знайдених виробів з кераміки та срібних прикрас свідчить про досить високий рівень технологічної обробки.
"Ми знайшли гончарський круг. Не виключно, що знайдені срібні римські монети не грали роль грошей. Скоріше, це були скарби, з яких виробляли прикраси. Тут було багато ремісників. Це був своєрідний економічний розквіт цієї цивілізації",- каже Любичев.
Він припускає, що більш як півтори тисячі років тому тут ішла жвава торгівля. Історик впевнений, що землероби не були войовничим народом - поселення не побудовано у вигляді фортеці, у похованнях майже нема військової зброї.
Вчені вирішили повністю відтворити житло готів, яке розкопали у минулому році. Аби зайти у таке помешкання, частина якого була у землянці, треба було нагинатися.
Археолог Кирило Мизгін розповів, що впродовж двох тижнів студенти копали котлован чотири на п'ять метрів у половину людського зросту, потім зробили стіни з дерев'яних зрубів, щілини закрили мохом, та відтворили з очерету дах.
Коментарі
2