Історики розшукують родичів остарбайтерок з Полтавської області.
Анну Артюх ідентифікували на фотографіях, придбаних на онлайн-аукціоні, передає zmist.pl.ua.
Фото з трьома жінками викупив завідувач науково-фондового відділу Львівського меморіального музею "Територія Терору" Андрій Усач. Світлина датована 5 серпня 1943 року.
"У різний час я вже придбав на онлайн-аукціоні 9 фото примусових робітників із Хмельниччини, Полтавщини, Сумщини, Черкащини. У результаті хотілось би по максимуму дослідити історії тих, хто на них зображений, і зробити окрему виставку", – каже він.
Андрій Усач опрацював документи з онлайн-збірки Arolsen Archives і зміг встановити конкретні дані двох зображених жінок. Це Марія Артюх 1924 р. н. та Анна Артюх 1925 р. н. Вони походили з села Курінька Чорнухинського р-ну Полтавської обл. Анна – це крайня зліва, а хто з двох інших Марія, точно не відомо.
Анна Артюх прибула до Німеччини 3 жовтня 1942 року, з 21 листопада 1942-го по 19 серпня 1943 року перебувала у таборі для примусових робітників німецької імперської залізниці в Мюнхені-Пазингу. Із 7 вересня 1943-го по 16 жовтня 1944 року вона працювала в доктора Цвінгманна у місті Шонгау. Скоріше за все, це доктор Йоганн Цвінгманн, президент Мюнхенської дирекції імперської залізниці, член Націонал-соціалістичної робітничої партії і СС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відкрили виставку про українців у нацистських концтаборах
Із 16 жовтня 1944-го по 30 квітня 1945 рокуАнна Артюх перебувала ув таборі німецької імперської залізниці в Мюнхені-Південь. Більше про неї нічого не відомо.
Про Марію Артюх відомо лише те, що з 21 листопада 1943-го по 30 квітня 1945 року вона перебувала в таборі в Мюнхені-Пазингу. Там зробили їхнє спільне фото. 12 грудня 1944 року Марія одружилася з примусовим робітником Петром Миколенком.
13 лютого 1942-го українців із центральних і східних областей почали вивозити на роботу в Німеччину. Остарбайтери працювали на приватних підприємствах. Продуктивність їхньої праці була вищою за німців. Вони жили в спеціальних таборах. Втеча з них каралася смертю або ув'язненням у концтаборах. Остарбайтери отримували платню, яка становила 30% реального заробітку.
Коментарі
1