42 документи КДБ про спостереження та арешти діячів Української громадської групи відтепер доступні он-лайн.
Архів за період 1976—1987 років опублікував Центр досліджень визвольного руху спільно з архівом СБУ.
Агенти КДБ старанно фіксували кожен крок членів УГГ, оточували донощиками, проводили "профілактичні бесіди", обшуки та арешти.

Наприклад, про Левка Лук'яненка КДБ писав, що той "після звільнення 1976 року з ув'язнення, відновив контакти з понад 100 своїми націоналістично налаштованими зв'язками… вживав заходів для їх згуртування і активізації ворожої діяльності… 1977 року підготував і розповсюдив провокаційне "звернення" під назвою "Зупиніть кривосуддя" на захист заарештованого націоналіста Рубана. Написав "Відкритого листа" до газети "Літературна Україна", в якому виправдовував злочини оунівських банд".
Заарештовані 23 квітня 1977 року члени УГГ Микола Матусевич і Мирослав Маринович за звинуваченням в антирадянській пропаганді й агітації "поводилися зухвало, провокаційно, ображали учасників обшуку, заявляли, що не визнають радянської влади. На першому допиті давати свідчення по суті скоєних ними злочинів відмовилися".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мені навіть краще, щоб я була заарештована…" - 110 років тому народилася "козацька матір" Оксана Мешко
Щодо Олеся Бердника органи держбезпеки вирішили недоцільним застосовувати арешт. Чекісти підготували цілу кампанію з дискредитації дисидента. Хотіли вжити до нього дисциплінарних заходів на роботі та спрямувати на обстеження до психіатричної лікарні ім. Павлова в Києві (відомою в народі за тодішньою адресою: вул. Фрунзе, 103).

9 листопада 1976 року в Києві створили Українську громадську групу, яка мала на меті виконувати Гельсінські угоди. Її членами-засновниками були Микола Руденко (керівник УГГ), Олександр Бердник, Петро Григоренко, Іван Кандиба, Левко Лук'яненко, Оксана Мешко, Микола Матусевич, Мирослав Маринович, Ніна Строката, Олекса Тихий.
Коментарі