Розкопки, проведені на місці кухні в поселенні Ескалера-аль-сьел на півострові Юкатан, принесли 77 цілих куль і 912 фрагментів. Кульки мають близько 2-5 см в діаметрі. Їм більше тисячі років. У них виявлені мікроскопічні шматочки кукурудзи, бобів, кабачка і коренеплодів.
Гіпотеза про те, що майя готували за допомогою глиняних кульок, вже висловлювалася. Але досі не було жодної знахідки, яка дозволила б пов'язати їх з кулінарією. До того ж сучасні нащадки майя цим не займаються.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найдавніший календар майя не передбачав кінця світу
Аналіз показав, що кулі виготовлялися з місцевої глини. Приблизно однаковий розмір говорить про те, що їх виробництво було поставлене на потік. Обпалювали кульки при низькій температурі.
Швидше за все, глиняні кульки кидали прямо в їжу, для готування або розігрівання, або використовувалися в ямних печах. Майя виривали неглибоку яму і обкладали її каменями або глиняними кульками, після чого розводили над ними багаття й чекали, поки прогорить до вогню. Потім на гарячі камені клали коріння, фрукти та іншу їжу, загорнуту у кукурудзяне листя. Все це засипали землею і листям, щоб тепло не виходило (як в сучасній духовці). Залежно від страви вона була готова через годину або через добу, а то й через кілька днів.
Глиняні кульки виявляли в різних куточках планети, від нижнього басейну Міссісіпі до Південно-Західної Азії, де глини багато, а каменів мало. Їх знаходили і у вогнищах неолітичної села Чаталхююк (Туреччина), що теж наводить на думку про використанняїх під час куховарства.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У загадковому місті знайшли унікальні написи майя
Ескалера-аль-сьел було елітним селищем. Судячи з керамічних посудин, кам'яних інструментів, особистих прикрас й іншого матеріалу, його залишали у великому поспіху в кінці останнього класичного періоду (800-950 роки).
Результати дослідження опубліковані у виданні Journal of Archaeological Science.
Коментарі