Культурні традиції більшості народів світу говорять нам про те, що протягом тисячоліть люди прикрашали свої тіла. Реалізуючи свої творчі здібності, людина як на полотно наносила на свою шкіру різні візерунки і знаки. Чи мало це метою привернути увагу протилежної статі, позначити соціальний статус, підкреслити досягнення певного віку - наші предки приділяли цьому велику увагу, найчастіше значно змінюючи свій вигляд.
"Сьогодні ми сприймаємо татуювання як щось звичайне, хіба що лаємо дітей за легковажне "забруднення" своєї шкіри, - говорить професор Ніна Яблонскі (Nina Jablonski) з університету Пенсільванії. - Однак людина не завжди мала можливість "малювати" на своєму тілі".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Неандертальці навчилися робити татуювання у кроманьйонців
За словами вченого, сьогодні Homo sapiens - єдиний представник загону приматів, що не має суцільного і густого хутра. З причинами, що викликали втрату тваринного волосяного покриву, вчені поки не визначилися. Варіантів багато: від простої необхідності більш інтенсивного охолодження тіла до переходу до напівводного способу життя. Зате фахівцям з університету Пенсільванії вдалося визначити приблизний час втрати "сапієнсами" більшої частини волосяного покриву.
На щорічній конференції Американської асоціації сприяння розвитку науки (AAAS), яка проходила в Бостоні 16 лютого 2013, Ніна Яблонскі розповіла, що "безволосими" предки людини розумної були вже 1,5-2 мільйони років тому.
На відміну від кісток, термін зберігання викопної шкіри не може вимірюватися в мільйонах років, тому основним джерелом інформації для дослідників був молекулярний аналіз генів, які кодують білок, який і відповідає за пігментацію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наука повинна відмовитися від "расизму" щодо неандертальців
Професор Яблонскі особливо підкреслює, що таким чином історія декорування шкіри, починаючи від звичайного нанесення малюнків і закінчуючи шрамуванням, має дуже давню історію, можливо, в мільйони років.
Виходить, що вивчення цих традицій у різних народів може бути свідченням найдавніших сторінок їхньої історії.
Коментарі
1