8 серпня 1786 року жителі французького містечка Шамоні 29-річний Мішель Пакар і 24-річний Жак Бальма першими підкорили найвищу вершину Європи гору Монблан на льодовику Мер-де-Глас. Висота вершини - 4808,73 м. Сходження Пакара і Бальма відкрило епоху альпінізму.
1742 року математик з Женеви П'єр Мартель проводив розрахунки альпійських вершин і встановив, що найвищою горою Європи є пік льодовика Монблан. Його висоту він оцінив рівною 4495 метрів. Такі дані опублікували у своїй книзі "Звіт англійського джентльмена про поїздку до льодовиків або Крижані Альпи Савойї" англійці Вільям Віндхем і Річард Покок. Вони здійснили мандрівку до гігантського льодовика Мер-де-Глас.
Ще одним дослідником, якого зацікавив Монблан, став женевський вчений Орас Бенедикт де Соссюр. Він підкорив багато вершин, проте не зміг піднятись на Монблан. Через це оголосив про грошову премію тому, хто зробить це першим. 1783 і 1784 роках були два невдалих сходження місцевого лікаря Мішель Пакара і женевського письменника Марка Теодора Бурріта.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Захмарні ціни за воду і хмари за вікном - показали готель на вершині Монблан
1786 року 29-річний Пакар вирішив спробувати ще раз. В якості помічника взяв місцевого жителя 24-річного Жака Бальма, якому в разі успіху пообіцяв половину премії Соссюра. 8 серпня о 18 годині 23 хвилини, після 14 годин підйому, Пакар зійшов на вершину, підняв на ній прапор та зробив у щоденнику записи про температуру і тиск повітря, а також замальовки сусідніх вершин. Через 37 хвилин мандрівники розпочали спуск і ще через чотири години дійшли до гірської хатини.
8 серпня, з нагоди першого сходження на Монблан, відзначають Міжнародний день альпінізму.
Через рік, 3 серпня 1787 року, Жак Бальма піднявся на Монблан із Орасом Соссюром і його групою з 17 чоловік. Про це Соссюр видав книгу нарисів "Подорожі в Альпах". Праця вченого багато разів перевидавалась і затьмарила ім'я першопроходця Мішеля Пакара.
Першою жінкою, яка піднялась на Монблан стала Марі Параді. Вона здійснила сходження 14 липня 1808 року у супроводі Жака Бальма. Це привернуло ще більше уваги до містечка Шамоні, яке стало неофіційною столицею альпінізму.
Коментарі