У Києво-Печерській лаврі 20 грудня 1616-го видали першу датовану друкарнею книжку – "Часослов". Це видання літургійного вжитку, до складу якого входять тексти незмінних щодобових молитв – утрені, вечірні, повечірниці.
Містить передмови від імені архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького та від одного з очільників друкарні Захарії Копистенського. Книга має 214 аркушів. Використаний шрифт та дошки Стрятинської друкарні Балабана, які купили для печерської установи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після шаленного розголосу перше видання "Кобзаря" піддали жорсткій цензурі
Друк книжки охайний та майстерний, що вказує на досвідченість та фахову підготовку виконавців. Аркуші основного тексту нумеровані. Друк здійснено 2-ма фарбами.
Публікація саме "Часослова" пояснюється тим, що книжка окрім літургійної функції використання при богослужінні слугувала й підручником з навчання грамоти, що вказує на націленість друкарні й наукового гуртка лаври на впровадження начального процесу.
Оригінал "Часослова" зберігається у фондах Російської державної бібліотеки в Москві. Оцифровану книгу можна переглянути на сайті стародруків.
Друкар Іван Федорович видав твір "Хронологія" білоруського поета Андрія Римші у Острозі 5 травня 1581-го. Публікація стала першим у кириличному друкарстві окремим поетичним виданням та своєрідним календарем.
Коментарі