неділя, 26 квітня 2020 13:59

Після шаленного розголосу перше видання "Кобзаря" піддали жорсткій цензурі

180 років тому цього дня у Петербурзі вийшло перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка. Після виходу збірки його почали називати Кобзарем.

Автор: uinp.
  "Кобзар" 1840 року Тараса Шевченка: 180 років перше видання піддали жорсткій цензурі
"Кобзар" 1840 року Тараса Шевченка: 180 років перше видання піддали жорсткій цензурі

Видання побачило світ за сприяння відомого письменника Євгена Гребінки. "Кобзар" надрукувало приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі коштом полтавського землевласника Петра Мартоса.

Останній приписував собі славу відкриття Шевченка-поета, оповідаючи, як замовив молодому і талановитому художнику свій портрет. І одного разу, коли Тарас Шевченко на хвилинку відлучився, знудьгований поміщик підняв із підлоги аркуш паперу з віршами. Прочитане вразило. Тарас Шевченко дістав із-під ліжка коробку, в якій зберігав свої твори, а Петро Мартос негайно відніс їх до Євгена Гребінки, пише uinp.

Насправді Шевченко ще в 1838-му віддав Євгену Гребінці п'ять своїх поезій для публікації в альманасі "Ластівка" (його видали лише в 1841-му), і той перебував у захваті від творчості Тараса.

До "Кобзаря" увійшли 8 поезій: "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка" ("Нащо мені чорні брови"), "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч" та "Думи мої, думи, лихо мені з вами".

Книга мала зручний формат і була видрукувана на якісному папері тиражем 1000 примірників. На початку книгу прикрашав офорт за малюнком Василя Штернберга "Кобзар із поводирем".

Існує два варіанти видання: з кількістю сторінок 106 та 116. Це пов'язано з тим, що перший наклад вийшов практично не цензурований, а після шаленого розголосу, який отримав "Кобзар" своїм антиімперським спрямуванням, його було піддано більш жорсткій цензурі і всі подальші примірники були адруковані з купюрами. Припускають, що це зробив сам Мартос, злякавшись санкцій.

Книга швидко розійшлася (згідно газетних оголошень, продавалася по карбованцю сріблом за примірник), виторг Петра Мартоса склав приблизно 400 карбованців сріблом.

Автор: znaj
  "Кобзар" 1840 року Тараса Шевченка: 180 років перше видання піддали жорсткій цензурі
"Кобзар" 1840 року Тараса Шевченка: 180 років перше видання піддали жорсткій цензурі

"Багато праці коштувало мені умовити Шевченка", – згадував Мартос. Натомість Михайло Лазаревський наводив слова поета: "Шевченко розповідав мені, що перше видання вийшло майже проти його волі й що при розрахунках із видавцем він одержав непомірно малу вигоду".

"Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову", – писав Іван Франко.

Арешт і заслання поета в 1847-му спричинили заборону й вилучення "Кобзаря" з книгосховищ, через що видання стало рідкісним ще в ті часи.

Насьогодні у світі збереглося лише кілька примірників книги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Леонід Калитко серед сміття знайшов "Кобзар" 1884 року

Друге видання побачило світ у 1844-му, третє – в 1860-му. Вони доповнювалися новими творами, відтак "Кобзар" став головною книгою Тараса Шевченка.

Під час війни Леонід Калитко знайшов це видання серед сміття, коли його бригада визволяла села Полтавщини. У серпні 1943-го підійшли до спалених Шишаків.

Збірка з написом "Т. Шевченко. Кобзар" має пожовклі сторінки. Деякі підклеєні папером. Книжка видана в Санкт-Петербурзі 1884 року. На першій сторінці фото Тараса Шевченка та печатка із підписом старослов"янською: "Продаёться въ книжныхъ магазинахъ в КиевЪ- и ОдессЪ-".

"Це видання не проходило цензури. Що написав Шевченко, те й видали", - казав у 2008 році в інтерв'ю Gazeta.ua Леонід Григорович.

Кишенькове видання "Кобзаря" Тараса Шевченка видали у Женеві 10 березня 1878-го, на роковини смерті поета. Кошти зібрали та передали до Швейцарії члени київської Старої громади.

Наклад у 1 тис. примірників забезпечила женевська друкарня вченого Михайла Драгоманова. Видання мало мініатюрний формат - 85х55 мм. Він збігався з розмірами упаковки цигаркового паперу фірми Awadi, що давало змогу легко ховати книжку серед цигарок.

Зараз ви читаєте новину «Після шаленного розголосу перше видання "Кобзаря" піддали жорсткій цензурі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути