17 квітня 1970 року в Києві відкрили один із найбільших в Україні палац культури "Україна". Запроектований у першу чергу як місце проведення з'їздів Комуністичної партії України, і в другу чергу - як концертна зала. Урочисто відкритий до 100-річчя від дня народження Володимира Леніна.
Палац споруджений за проектом архітекторів Євгенії Маринченко та Петра Жилицького у 1965 —1970 роках на місці колишнього ринку на Великій Васильківській вулиці. 1965 року будівельники з'явилися в кварталі між вулицями Щорса і Тельмана. Володимирський ринок було перенесено на вулицю Горького. В газетах писали, що "на місці колишнього Володимирського базару розпочато будівництво кіноконцертного залу, призначеного для демонстрації кінофільмів і проведення концертів".
Керівництво СРСР не дозволяло будувати Палац культури, оснащений за останнім словом техніки у Києві. Але тодішній лідер УРСР Петро Шелест скористався тим, що Кремль не заперечував проти будівництва в Києві великого кінотеатру. Під цим приводом було розпочато спорудження палацу "Україна".
"За документами, які йшли в Москву - будували кінотеатр, а за проектом - республіканський палац для проведення партійних з'їздів. Тому архітектори передбачили величезну сцену, здатну "прийняти" президію у складі 143 чоловік. У залі для глядачів можуть розміститися 3 780 глядачів", - згадував Шелест чверть століття по тому.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Карловому університеті професори жили разом із студентами
Споруду виконали у формі трапеції, складається вона з більш ніж 300 різних за площею та чисельністю міст приміщень. Висота - 28 м, загальний об'єм - 152 тис. куб. м. Зал розраховано на 3780 глядачів, на сцені може розміститися близько 1500 чоловік. Для оздоблення фасадів та інтер'єрів використано найкращі природні та штучні матеріали - білий та рожевий мармур, граніт, вапняк, дерево різних порід.
У 1970-80 роках у палаці "Україна" відбувалися з'їзди КПУ та інші партійно-державні урочистості. У 1983 році тут проходив IX міжнародний з'їзд славістів. Тут же відбулась інавгурація Президента Леоніда Кучми. У палаці в останні роки проходять Всесвітні форуми українців. 1998 року споруду було суттєво реконструйовано. Після чого Національний палац "Україна" прикрасили інші приміщення: великий банкетний зал площею 110 кв. м , прес-центр, оснащений найсучаснішим технічним обладнанням, зал для переговорів. У квітні 1998 року Палацу надали статусу "Національний". В Палаці "Україна" був гейзер з цілющою водою, каже директор комплексу.
"Тут комуністи колись давно, років 40 тому, зробили артезіанську свердловину дуже глибоку. І ця свердловина була років 10 тому розконсервована і тут розливали питну воду "Предслава", - говорить директор Роман Недзельський.
Зараз головний зал палацу - це найбільша концертно-театральна зала країни. Вона вміщує до 4 тис. глядачів, посадочні місця є також на балконі і в партері. Залу виконано у вигляді трапеції, що забезпечує гарну видимість сцени з будь-якого місця. Від часу відкриття палацу на його сцені виступало багато видатних українських та всесвітньо відомих виконавців.
3 квітня 1967 року англійський гурт The Rolling Stones вперше виступив "за залізною завісою" - у комуністичній Польщі - у Залі конгресу. Там відбувалися усі партійні з'їзди.
Коментарі