25 липня 1687 року на військовій раді на річці Коломак Івана Мазепу обрали гетьманом. Місце голосування було оточене тісним колом - "у шість чоловік" московським військом.
Військового осаула Івана Мазепу підтримували не всі козаки. Він користувався підтримкою старшини. Це викликало невдоволення серед народних мас та настроєних проти старшини запорожців. Мазепа завдяки дипломатичному хисту заручився підтримкою московської царівни Софії і її фаворита Василя Голіцина. Тож московити підтримали Мазепу на виборах.
На Раді присутні були 800 кінних і 1,2 тис. піших козаків - незначна частина козацького війська. Старшина, яка стояла в перших рядах, вигукнула ім'я Мазепи - так він був обраний гетьманом.
Іванові Мазепі було 48 років. Його обрання пов'язане із підписанням "Коломацьких статей". За звичаєм, при обранні нового гетьмана угоду підписували гетьман і московський уряд. В договорі було визначено основні моменти внутрішньої та зовнішньої політики України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як насправді виглядав Іван Мазепа?
Метою Мазепи було об'єднання козацьких земель Лівобережжя, Правобережжя, Запоріжжя та Слобожанщини. У народі до сьогодні побутує знана приказка: "від Богдана до Івана не було Гетьмана".
Напередодні битви під Полтавою 1709 року Іванові Мазепі було 70 років. Він мав старорежимні уявлення про Україну як про барокову, спокійну, квітучу.
Мазепа був людиною європейською, він дуже багато подорожував - бував у Голландії, Італії, Франції.
Він добре уявляв собі західне життя, багато в чому воно йому подобалася. Ось такі зразки європейськості він намагався створити в Україні, пише історик Тетяна Таїрова-Яковлєва.
Коментарі