У Городку Хмельницької області офіційно відкрили оновлений історико-краєзнавчий музей.
Заклад тепер називається "Городок-музей", або G-Museum. У музеї встановили інтерактивні екрани й монітори, аудіо і відеосистеми, та інше новітнє устаткування, повідомляють "Тексти".
Городоцький краєзнавчий музей створили 6 червня 1969 року. Спочатку тут було кілька сотень експонатів. Колекцією займалися місцеві краєзнавці на ентузіазмі й у вільний від основної роботи час. Під музей виділили дві кімнати в будинку культури. 1971 року колекція-виставка здобула статус "Народного музею". Але й тоді все трималося на ентузіазмі й не оплачувалося. Та фонди музею активно збільшувалися.
1993-го музей отримав власне приміщення. Першим директором і єдиним штатним працівником став краєзнавець Іван Лаха. Значну роботу з художнього оформлення музею виконав художник Леон Радюк. Експозицію, присвячену природі й геології краю, підготував природознавець, ботанік і еколог Олександр Кльоц. 3 грудня 2002 року музей здобув статус державного закладу.
Пенсіонерка Нонна Пащенко передала музею колекцію старовинних речей. Вона збирала їх із кінця 1950-х. Артефакти вона переважно підіймала з ріллі в місцях давніх поселень. Під час прокладання меліоративної траншеї вона з-під ковша екскаватора дістала комплект поховального посуду черняхівської культури. Її знахідки можна побачити в музеї й сьогодні. Жінка вирішила не продавати їх, а передати людям.
Проєкт споруди музею виконали з помилками й без урахування особливостей схилу та слизьких лесових ґрунтів. Будівельники працювали неякісно. За певний час будівля почала сунутися, стіни вкрилися тріщинами, дах почав протікати.
2012 року ситуація з музейним приміщенням зацікавила уродженця Городоччини, доктора медицини й бізнесмена Миколу Гуменюка. Він вирішив власним коштом повністю оновити музей. Для проєкту важливою була постать мікробіолога Сергія Виноградського. Він разом із Пастером, Кохом і Мечніковим є одним із чотирьох стовпів, на яких постала сучасна мікробіологія. Виноградський був поміщиком Городка й околиць. Багато зробив для розвитку й процвітання містечка.
"Для мене найперше цей музей – данина поваги знаменитому землякові, якого я щиро вважаю своїм учителем. Виноградський у своїх щоденниках неодноразово писав, що мріє перетворити Городок на багате й успішне місто. І робив чимало кроків для здійснення цього. На жаль, усьому завадив прихід до влади більшовиків. Створення музею – це часткове втілення мрії Сергія Миколайовича", – каже Гуменюк.
Значна частина експозиції музею присвячена Виноградському. За фотографіями відтворили його лабораторію в інституті Пастера. Установили воскову фігуру вченого.
2018 року завершили будівництво нового музею. Від старої будівлі залишилося приблизно 5%. Після цього почалися внутрішні роботи, розробляли підходи до експозиції. Залучили Майстерню музейних проєктів Олександра Антонця.
Зараз оновлений "Городок-музей" займає приміщення загальною площею 1,3 тис. кв. м. Там установили понад 1 тис. експонатів. Ще кілька тисяч зберігаються у фондах.
"Цей унікальний музей для нашого міста – не тільки привід для гордості, а й велика відповідальність. Подібні заклади в Україні рідко бувають хоча б просто самоокупними. Але ми прекрасно розуміємо, що не все вимірюється грошима, і є речі, на яких не варто економити. Народ без минулого не має майбутнього. До того ж структура музею дає змогу йому стати одним із головних центрів культурного, освітнього й наукового життя не лише міста, а й області. У громаді також планується активно розвивати туризм – на Городоччині є що показати й на що подивитися. Музею тут відводиться не остання роль. Тож витрати на його утримання повернуться якщо не прямо, то опосередковано", – каже мер Городка Неоніла Андрійчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конституцію Орлика вперше виставлять в Україні: де можна буде побачити
Вона додала, що експозиція та фонди музею поповнюватимуть. У червні за ініціативи й коштом громади в місті проведуть археологічні дослідження. Археологи визначатимуть час заснування міста. Зараз вдалося з'ясувати, де саме колись стояло донедавна невідоме історикам давньоруське городище. На його місці й виріс Городок. Ідеться орієнтовно про XIII ст. Але місто може бути ще старішим. Першу писемну згадку про Городок датують XV ст. У селищі очікують, що археологи не лише довідаються більше про історію міста, а й поповнять музей експонатами.
Центральний державний архів-музей літератури й мистецтва створив 3D-екскурсію меморіальною кімнатою режисера Олександра Довженка. Онлайн-екскурсія да змогу оглянути кімнату й прочитати інформацію про окремі експонати.
Коментарі